Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
HTT-PartnershipAdBanners_234x60_2021.jpg Ad
U.S. Marines Ad
RTA-Fall22_web-ad_160x600.jpg Ad

Lowell Wrestling Program

School
Classification
2A (Public)
Regular District
2A-3 Valley Coast Conference

Team Staff
Head Coach
Lincoln Casarez
Asst. Coaches
Boone Casarez, Kodye Casarez
Program Information
Classification
2A/1A (2022-23)
League
2A/1A-SD2 Special District 2
Officials
Lane County Wrestling

Varsity Schedule

Status Date Day Time Event Host
DONE 12/2 Fri 10:00 am Deven Dawson Memorial Tournament (Harrisburg High School)
Amity, Banks, Central Linn, Churchill, Creswell, Gervais, Glendale, Glide, Harrisburg, Junction City, Kennedy, Lowell, Monroe / Triangle Lake, Oakland, Pleasant Hill, Reedsport, Regis, Santiam, Santiam Christian, Scio, Sheldon, Sheridan, Springfield, Sutherlin, Toledo, Waldport
Harrisburg
DONE 12/9 - 12/10 F/S TBD Culver Invitational
Caldera, Culver, La Pine, Lowell, Madras, Rainier, Sisters, Gilchrist
Culver
DONE 12/13 Tue 5:00 pm Lowell 3-Way Dual
Creswell, Lowell, Oakridge
Lowell
DONE 12/17 Sat 10:00 am Covered Bridge Invitational (Lowell High School)
Bonanza / Lost River, Butte Falls, Camas Valley, Chiloquin, Colton, Creswell, Douglas, Glide, Junction City, Lowell, Monroe / Triangle Lake, North Douglas / Yoncalla, Regis, Riddle
Lowell
DONE 1/3 Tue 6:00 pm North Douglas 3-Way Dual (North Douglas)
Lowell, North Douglas / Yoncalla, Reedsport
North Douglas / Yoncalla
DONE 1/5 Thu 5:00 pm Glendale 3-Way Dual (Glendale)
Glendale, Illinois Valley, Lowell
Glendale
DONE 1/7 Sat TBD King of The Hill (Pleasant Hill)
Churchill, Cottage Grove, Creswell, Gold Beach, Jefferson, Junction City, Lowell, Monroe / Triangle Lake, North Douglas / Yoncalla, Oakland, Oakridge, Philomath, Pleasant Hill, Sisters, Siuslaw, Springfield
Pleasant Hill
DONE 1/11 Wed 6:00 pm Sweet Home vs. Lowell Dual WRE Meet
Lowell
DONE 1/13 - 1/14 F/S TBD Oregon Wrestling Classic (Deschutes County Fairgrounds)
Aloha, Banks, Bend, Cascade, Central Linn, Colton, Coquille / Bandon, Crane, Culver, Dallas, Dayton, Eagle Point, Estacada, Glendale, Harrisburg, Hidden Valley, Illinois Valley, La Pine, Lowell, Madras, Marshfield, Mazama, McNary, Mountain View, Newberg, North Eugene, North Lake, North Medford, North Valley, Oakland, Oregon City, Philomath, Redmond, Ridgeview, Roseburg, Sisters, South Medford, South Umpqua, Sprague, Summit, Sutherlin, Thurston, Toledo, Yamhill-Carlton
Redmond
DONE 1/18 Wed 5:00 pm Lowell 4-Way Dual
Central Linn, Glendale, Lowell, Monroe / Triangle Lake
Lowell
DONE 1/20 Fri 6:00 pm Pleasant Hill Duals (Pleasant Hill High School)
Lowell, Oakridge, Pleasant Hill, Springfield
Pleasant Hill
DONE 1/25 Wed 5:00 pm Senior Night Duals (Siuslaw High School-Main Gym)
Hidden Valley, Lowell, Newport, Siuslaw
Siuslaw
DONE 1/28 Sat 10:00 am Willie Wilkinson Memorial Tournament (Glide High School)
Camas Valley, Douglas, Glide, Lowell, North Douglas / Yoncalla, Reedsport, South Umpqua, Sutherlin
Glide
DONE 2/2 Thu 5:00 pm Acorn Assault (Oakland)
Glide, Lowell, Monroe / Triangle Lake, Oakland
Oakland
DONE 2/3 - 2/4 F/S 1:00 pm Special Districts 4A/3A/2A/1A Combined - Region 2 (Cottage Grove High School)
Cascade Christian, Cottage Grove, Harrisburg, Lowell, Newport, North Valley, Phoenix, Sutherlin, Yamhill-Carlton
Cottage Grove
DONE 2/11 Sat 10:00 am SD2 Districts (Lowell)
Bonanza / Lost River, Butte Falls, Camas Valley, Central Linn, Chiloquin, Crow, Days Creek, Elkton, Glendale, Gold Beach, Illinois Valley, Lowell, Monroe / Triangle Lake, Myrtle Point, North Douglas / Yoncalla, North Lake, Oakland, Oakridge, Reedsport, Riddle, Gilchrist
Lowell
# C Name Position Grade Height Weight
Alexander Sotomayor 9
Cayden Erlei 11
David Finch 9
Emma Zylstra 10
Harley Hardison 10
Joshua Walker 9
Justus Thurman 11
Kaili Kirkhart 11
Lehi Zylstra 12
Levi Stewart 10
Paul Clark 10
Ryan Pelroy 10
Saul Clark 9
Shelby Plagmann 10
Zander Rogers 10




No Team Photo Found