Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Recruit Officials Ad
OSAA_Partnership_Web_728x90.png Ad
Moda-1937-CSR-Ad-OSAA-160x600-E_Fall 2023_Proof1 Ad

Taft Boys Cross Country Program

School
Classification
3A (Public)
Regular District
3A-3 PacWest Conference

Team Staff
Head Coach
Pete Doll
Program Information
Classification
3A (2023-24)
League
3A-SD2 Special District 2

» Go Tigers!
NFHS Network

Varsity Schedule

Status Date Day Time Event Host
DONE 8/25 Fri 6:00 pm The Opener (Western Oregon University, Ashcreek Preserve)
Central, Nelson, Newport, Philomath, Taft
Central
DONE 8/31 Thu 4:00 pm Darrel Deedon Invite (Cascade High School)
Cascade, Elmira, Harrisburg, Jefferson, Taft, Vernonia
Cascade
DONE 9/9 Sat TBD Stayton Invitational (Stayton Middle School Nature Trails)
Elmira, Harrisburg, La Pine, McNary, Mohawk, Mountain View, Philomath, Pleasant Hill, Stayton, Taft, Willamette
Stayton
DONE 9/16 Sat TBD Oregon City Invite (Oregon City HS)
Amity, David Douglas, McDaniel, Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts, Molalla, Oregon City, Ridgeview, Sandy, Taft, Trinity Academy, Vernonia
Oregon City
DONE 9/22 Fri TBD Champs Invite (Cheadle Lake Park, Lebanon OR)
East Linn Christian, St. Mary's, Medford, Taft
East Linn Christian Acad.
DONE 10/6 Fri 2:00 pm Flat & Fast Invitational (Joe Dancer Park)
McMinnville, Taft, Veritas
McMinnville
DONE 10/13 Fri 12:00 pm Champoeg Invitational (Champoeg State Park)
Amity, Gervais, Harrisburg, Newberg, Ridgeview, South Albany, Taft, West Albany, Willamette, Yamhill-Carlton
Newberg
DONE 10/26 Thu 3:00 pm 3A Special District 2 XC Championship (Cheadle Lake Park, Lebanon OR)
Amity, Elmira, Harrisburg, Jefferson, Santiam Christian, Scio, Sheridan, Taft, Yamhill-Carlton
East Linn Christian Acad.
# C Name Position Grade Height
Cole Stutzman 10
Dylan Stutzman 12
Elijah Fingerson 10
Ethan Stolpp 10
Jackson Nightingale 11
Josh McCormick 11
Keenan Mattias 12
Nozomi Umenishi 12
Talon Nickerson 10
Tayden Waller 10




No Team Photo Found