OSAA Boys Basketball
2023-24 Boys Basketball Schedules and Scores
AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles
Non-League
7pm
58
45
45
McDaniel
@
Reynolds
7pm
66
54
54
Liberty
@
Lincoln
7pm
56
52
52
Forest Grove
@
Corvallis
5:45pm
79
60
60
Summit
@
Grant
7:30pm
71
59
59
Jefferson, Portland
@
Nelson
6pm
57
72
72
Ida B. Wells
@
Jesuit
7pm
63
73
73
McKay
@
McMinnville
7pm
77
67
67
Roseburg
@
Eagle Point
7pm
50
63
63
Clackamas
@
Evergreen (WA)
Capitol City Classic presented by Northwestern Mutual
8:30am
57
48
48
Sprague
@
South Salem
Capitol City Classic presented by Northwestern Mutual
N
Willamette University
4pm
60
72
72
West Albany
@
Beaverton
Capitol City Classic presented by Northwestern Mutual
N
Willamette University
10am
70
58
58
Lake Oswego
@
Cascade Christian
Capitol City Classic presented by Northwestern Mutual
N
Willamette University
11:30am
37
61
61
Century
@
West Salem
Capitol City Classic presented by Northwestern Mutual
N
Willamette University
8:30pm
73
64
64
Northwood (NC)
@
Tualatin
Capitol City Classic presented by Northwestern Mutual
N
Willamette University
2:30pm
60
42
42
Silverton
@
North Salem
Capitol City Classic presented by Northwestern Mutual
N
Willamette University
Newberg Tournament
4pm
44
67
67
Aloha
@
Newberg
Newberg Tournament
Newberg HS
5:30pm
47
55
55
McNary
@
Centennial
Newberg Tournament
N
Newberg HS
Tarkanian Classic
6pm
63
66
66
North Medford
@
CI Gibson (BA)
Tarkanian Classic
N
Faith Lutheran HS (Las Vegas, NV)
7:30pm
73
39
39
Gresham
@
The Buckley School (CA)
Tarkanian Classic
N
Sierra Vista High School
Noon
50
65
65
Palo Verde (NV)
@
West Linn
Tarkanian Classic
N
Coronado HS (Henderson, NV)
The Hardwood Invite
7pm
42
78
78
South Medford
@
Eastside Catholic (WA)
The Hardwood Invite
N
Parkrose High School
8:30pm
58
64
64
Smoky Hill (CO)
@
Roosevelt
The Hardwood Invite
N
Parkrose High School
9am
37
58
58
Tigard
@
Prosser (WA)
The Hardwood Invite
N
Parkrose High School
1:30pm
75
62
62
Rancho Solano (AZ)
@
Oregon City
The Hardwood Invite
N
Parkrose High School
Non-League
5:30pm
53
76
76
Yreka (CA)
@
Crater
3pm
51
87
87
Marist Catholic
@
Thurston
Capitol City Classic presented by Northwestern Mutual
5:30pm
57
47
47
Woodburn
@
Wilsonville
Capitol City Classic presented by Northwestern Mutual
N
Willamette University
Happy Rock Holiday Tournament
7pm
54
56
56
Hood River Valley
@
Gladstone
Happy Rock Holiday Tournament
Gladstone High School
The Hardwood Invite
10:30am
67
41
41
La Salle Prep
@
Parkrose
The Hardwood Invite
Parkrose High School
Noon
32
49
49
Canby
@
Annie Wright (WA)
The Hardwood Invite
N
Parkrose High School
Non-League
7pm
59
69
69
Phoenix
@
Douglas
7:30pm (MT)
71
30
30
Caldwell (ID)
@
Ontario
3pm
0
0
0
North Bend
@
The Dalles
Kurtz Gym The Dalles HS
4pm
42
48
48
Sweet Home
@
Sisters
7pm
68
46
46
Junction City
@
North Marion
Eddie Martinez Invitational
6pm
80
47
47
Astoria
@
Florence (AZ)
Eddie Martinez Invitational
Florence High School
Noon
63
52
52
Astoria
@
San Tan Foothills (AZ)
Eddie Martinez Invitational
N
Florence High School
Happy Rock Holiday Tournament
3pm
44
47
47
Molalla
@
Stevenson (WA)
Happy Rock Holiday Tournament
N
Gladstone High School
Regis Holiday Tournament
3pm
63
70
70
Elmira
@
St. Helens
Regis Holiday Tournament
N
Regis High School
Non-League
7pm
45
49
49
Riverdale
@
Sutherlin
7:30pm
70
59
59
Siuslaw
@
South Umpqua
2pm
55
64
64
Taft
@
Catlin Gabel
7:30pm
60
87
87
Weston-McEwen
@
Umatilla
8pm
60
65
65
Valley Catholic
@
Seton Catholic (WA)
7pm (MT)
55
70
70
Vale
@
Weiser (ID)
7pm
45
57
57
Lakeview
@
Modoc (CA)
7:30pm
32
59
59
Rainier
@
Riverside
7pm
43
66
66
Jefferson
@
Creswell
Regis Holiday Tournament
6pm
54
74
74
Horizon Christian, Tualatin
@
Regis
Regis Holiday Tournament
Regis HS
Tarkanian Classic
Noon
61
55
55
De La Salle North Catholic
@
Durango (NV)
Tarkanian Classic
N
Faith Lutheran HS (Las Vegas, NV)
2A-3 Valley Coast Conference
6pm
60
76
76
Monroe
@
Oakland
6pm
66
37
37
East Linn Christian
@
Illinois Valley
6pm
58
65
65
Oakridge
@
Waldport
6pm
40
43
43
Toledo
@
Reedsport
3pm
57
46
46
Lowell
@
Bandon
6pm
52
38
38
Central Linn
@
Gold Beach
Non-League
4pm
54
31
31
Nestucca
@
St. Paul
7:30pm
48
58
58
Heppner
@
Dufur
6:30pm
46
37
37
Trout Lake
@
Irrigon
7:30pm
46
76
76
Powder Valley
@
Grant Union
7:30pm
64
56
56
Nixyaawii
@
Stanfield
Non-League
5:30pm
65
67
67
Lyle / Wishram
@
Central Christian
6pm
63
53
53
Prospect Charter
@
Camas Valley
7:30pm
57
47
47
Cove
@
Ione / Arlington
Arlington HS
5:30pm
54
50
50
Jordan Valley
@
South Wasco County
N
Pendleton High School
5:30pm
57
53
53
New Hope Christian
@
Crow / City First Christian Acad.
7pm
41
38
38
North Clackamas Christian
@
Horizon Christian, Hood River
4pm
43
55
55
Thorp (WA)
@
Klickitat / Glenwood
Glenwood High School
7:30pm
30
52
52
Trinity Academy
@
Damascus Christian
C.S Lewis Invitational
3:30pm
49
45
45
Mapleton
@
C.S. Lewis Academy
C.S Lewis Invitational
C.S. Lewis Academy
1:30pm
61
32
32
Columbia Christian
@
St. Stephen's Acad.
C.S Lewis Invitational
N
C.S. Lewis Academy
Tall Timbers
10:30am
29
69
69
Myrtle Point
@
Crosshill Christian
Tall Timbers
N
Elkton High School
1:30pm
65
30
30
Lost River
@
Days Creek
Tall Timbers
N
Elkton HS
4:30pm
57
50
50
Country Christian
@
Elkton
Tall Timbers
Elkton High School
1:30pm
29
37
37
Crosspoint Christian
@
North Douglas
Tall Timbers
North Douglas High School
10:30am
57
22
22
North Lake / Paisley
@
Mohawk
Tall Timbers
N
North Douglas High School