Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
LesSchwab-22-1122 234x60.png Ad
OSAA_Prizewin_728x90.jpg Ad
Settlemier's-Jackets_Web-Ads_160x600 Ad

2023-24 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

7:15pm
56
69
Ida B. Wells
@
Jefferson, Portland

7pm
53
70
Benson
@
Franklin

7pm
82
42
Cleveland
@
McDaniel

7pm
81
87
Lincoln
@
Roosevelt

6A-3 Pacific Conference

5:45pm
44
74
Forest Grove
@
Sherwood

5:45pm
69
45
Liberty
@
Glencoe

5:45pm
59
63
McMinnville
@
Century

6A-4 Mt. Hood Conference

7:30pm
78
57
Barlow
@
Gresham

6pm
34
100
Reynolds
@
Nelson

6pm
68
51
David Douglas
@
Sandy

7:30pm
64
42
Central Catholic
@
Clackamas

6A-6 Central Valley Conference

6:30pm
63
68
North Salem
@
Sprague

6:30pm
69
72
South Salem
@
West Salem

6A-7 Southwest Conference

6:45pm
43
63
North Medford
@
Grants Pass

7pm
62
33
Sheldon
@
Willamette

6:45pm
79
61
South Medford
@
Roseburg

Non-League

6:45pm
72
75
McNary
@
South Eugene

7pm
41
44
Tigard
@
Westview

6:30pm
47
45
Grant
@
Oregon City

5A-2 Midwestern League

7:30pm
65
55
Crater
@
Ashland

N
Phoenix High School-Main Gym
6:45pm
75
35
North Eugene
@
Springfield

6:45pm
34
51
Churchill
@
Thurston

5A-4 Intermountain Conference

7pm
71
47
Mountain View
@
Bend

7pm
79
57
Summit
@
Redmond

7pm
56
44
Caldera
@
Ridgeview

4A-1 Cowapa League

5:30pm
50
59
Scappoose
@
St. Helens

5:30pm
68
60
Astoria
@
Tillamook

Bob Lamb Court

4A-6 Greater Oregon League

7:30pm
68
31
Baker
@
La Grande

Non-League

7:30pm
64
36
Phoenix
@
South Umpqua

7:30pm
63
61
Umatilla
@
Pendleton

7pm
54
47
Marist Catholic
@
North Marion

7pm
81
51
Newport
@
Molalla

5:45pm
C
X
L
Klamath Union
@
Cottage Grove

7pm
51
67
Estacada
@
Philomath

7pm
54
60
The Dalles
@
Stayton

3A-1 Lewis & Clark League

7:30pm
61
69
Horizon Christian, Tualatin
@
Oregon Episcopal

7:30pm
57
47
Portland Adventist Acad.
@
Catlin Gabel

7:30pm
64
55
Valley Catholic
@
De La Salle North Catholic

3A-2 Coastal Range League

6pm
38
46
Yamhill-Carlton
@
Warrenton

6pm
58
51
Neah-Kah-Nie
@
Banks

6pm
59
65
Rainier
@
Corbett

3A-3 PacWest Conference

7:30pm
45
79
Sheridan
@
Taft

7:30pm
69
60
Santiam Christian
@
Scio

7:30pm
58
49
Dayton
@
Amity

EX: OT

3A-4 Mountain Valley Conference

6pm
44
37
Harrisburg
@
Siuslaw

6pm
63
53
Pleasant Hill
@
Creswell

3A-5 Far West League

5:30pm
22
76
Coquille
@
Douglas

5:30pm
32
53
Brookings-Harbor
@
St. Mary's, Medford

6pm
33
67
Rogue River
@
North Valley

5:30pm
34
41
Sutherlin
@
Glide

3A-6 Eastern Oregon League

7:30pm
53
42
Vale
@
Burns

Non-League

7:30pm (MT)
66
55
Parma (ID)
@
Nyssa

7:30pm
64
36
McLoughlin
@
Dayton (WA)

2A-1 Northwest League

7:30pm
60
40
Gaston
@
Nestucca

8pm
33
64
Clatskanie
@
Faith Bible / Life Christian

Life Christian
7:30pm
23
54
Knappa
@
Mannahouse Acad., Portland

7:30pm
27
88
Vernonia / Jewell
@
Portland Christian

2A-2 Tri-River Conference

7pm
63
54
Western Christian
@
Santiam

7pm
60
71
Delphian
@
Gervais

7pm
67
71
Willamina
@
Regis

7pm
62
38
Kennedy
@
Salem Academy

2A-3 Valley Coast Conference

6pm
64
40
Oakland
@
Waldport

6pm
32
65
Toledo
@
East Linn Christian

6pm
53
47
Gold Beach
@
Bandon

6pm
43
51
Central Linn
@
Lowell

6pm
59
38
Monroe
@
Oakridge

Non-League

7pm
56
50
Touchet (WA)
@
Irrigon

1A-1 The Valley 10 League

7pm
67
40
Country Christian
@
Columbia Christian

7:30pm
60
39
Open Door Christian Acad.
@
Grand View Christian Acad.

played at Open Door Chrisitan Academy
6pm
52
38
Portland Waldorf
@
Southwest Christian

7:30pm
42
38
Valor Christian
@
North Clackamas Christian

7:30pm
27
60
Trinity Academy
@
Damascus Christian

1A-3 Mountain West League

7pm
32
52
McKenzie
@
Eddyville Charter

7pm
17
54
Mohawk
@
Crow / City First Christian Acad.

7pm
60
27
Mapleton
@
Alsea

1A-4 Skyline League

7:30pm
43
60
Pacific
@
Myrtle Point

7:30pm
57
60
Umpqua Valley Christian
@
Elkton

7:30pm
58
38
Camas Valley
@
Powers

7:30pm
C
X
L
Days Creek
@
New Hope Christian

7:30pm
78
46
North Douglas
@
Yoncalla

7:30pm
53
23
Riddle
@
Glendale

1A-5 Mountain Valley League

5:30pm
C
X
L
Gilchrist
@
Central Christian

1A-6 Big Sky League

7:30pm
53
46
Trout Lake
@
South Wasco County

7:30pm
44
52
Lyle / Wishram
@
Horizon Christian, Hood River

7:30pm
68
62
Spray / Mitchell / Wheeler
@
Condon

OT
6pm
28
67
Klickitat / Glenwood
@
Dufur

Non-League

5:30pm
44
37
Wallowa
@
Pilot Rock

6pm
C
X
L
Nampa Christian (ID)
@
Crane