Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union

2022-23 Girls Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

Non-League

6:30pm
11
62
Lincoln
@
Tualatin

7:15pm
44
69
Churchill
@
Newberg

7pm
48
40
Grant
@
Gresham

7pm
43
60
Jefferson, Portland
@
Beaverton

6:45pm
34
37
McNary
@
Thurston

7pm
58
47
Sherwood
@
Springfield

7:30pm
53
15
Franklin
@
David Douglas

7pm
64
30
Barlow
@
West Linn

5:15pm
49
40
Westview
@
North Medford

6:45pm
37
38
South Salem
@
South Eugene

7pm
48
65
Century
@
Sunset

7pm
36
59
Glencoe
@
Central

7pm
27
70
Wilsonville
@
Jesuit

7pm
60
29
Sprague
@
McDaniel

6:30pm
39
55
Forest Grove
@
Lakeridge

7:15pm
17
47
Roosevelt
@
Hillsboro

7pm
27
48
Ida B. Wells
@
Liberty

6:30pm
35
53
Reynolds
@
Lake Oswego

6:30pm
21
50
Mountainside
@
West Salem

7pm
52
28
Canby
@
St. Mary's Academy

7pm
26
42
Central Catholic
@
McMinnville

7pm
28
63
Cleveland
@
Clackamas

6:30pm
45
36
Aloha
@
North Salem

6:30pm
56
62
Putnam
@
Oregon City

Cow Creek Classic

3pm
30
48
Camas Valley
@
Roseburg [JV]

Cow Creek Classic
N
Riddle High School

Nike Iolani Classic

6:30pm
59
49
South Medford
@
Carondelet (CA)

Nike Iolani Classic
N
Iolani High School

Non-League

6:30pm
C
X
L
McKay
@
Bend

7pm
52
55
Crater
@
Crescent Valley

OT
7pm
37
49
North Eugene
@
South Albany

5:45pm
39
45
Pendleton
@
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts

7pm
C
X
L
Woodburn
@
Summit

6pm
53
36
Redmond
@
Mazama

5:30pm
34
47
West Albany
@
Eagle Point

7:30pm
70
29
Madras
@
Bend

Harlon Carter Invitational


TBD
C
X
L
TBD
@
Ashland

Harlon Carter Invitational
N
Shasta High School

Non-League

5:30pm
38
41
Hidden Valley
@
Sweet Home

5pm
20
76
Oregon Episcopal
@
Astoria

4:30pm
34
49
Baker [JV]
@
Wallowa

5:30pm
34
38
St. Helens
@
Stayton

7pm
C
X
L
Molalla
@
Baker

4pm
C
X
L
Estacada
@
La Grande

N
Baker HS
6pm
60
32
Valley Catholic
@
Tillamook

7pm
43
26
Phoenix
@
North Marion

4:30pm
48
18
La Grande [JV]
@
Elgin

Junction City Tournament

5pm
25
34
Newport
@
Seaside

Junction City Tournament
N
Junction City HS

Les Schwab December Classic

8pm
46
43
Klamath Union
@
Junction City

Les Schwab December Classic
Junction City

Marist Classic

7pm
56
55
Henley
@
Marist Catholic

Marist Classic
Marist Catholic HS
4pm
50
56
Philomath
@
Gladstone

Marist Classic
N
Marist Catholic HS

Non-League

7pm
35
24
Siuslaw
@
Reedsport

6pm
31
11
Western Christian
@
Warrenton

@ Clatsop Community College in Astoria)
6pm
C
X
L
Scio
@
La Pine

5:30pm
46
57
Sutherlin
@
Amity

5:30pm
33
26
Elmira
@
South Umpqua

7pm (MT)
22
57
Payette (ID)
@
Vale

7pm
37
40
Scio
@
Kennedy

Calvin Hiatt Memorial

3pm
39
33
Burns
@
Union

Calvin Hiatt Memorial
N
Powder Valley HS

Clash at Umatilla

6pm
32
25
Faith Bible / Life Christian
@
Umatilla

Clash at Umatilla
Umatilla High School
3pm
50
42
Nyssa
@
Stanfield

Clash at Umatilla
N
Umatilla
4pm
51
16
Riverside
@
Grant Union

Clash at Umatilla
N
CBMS
1pm
48
36
Irrigon
@
McLoughlin

Clash at Umatilla
N
Umatilla High School

Harrisburg Tournament

3pm
41
28
Jefferson
@
Oakland

Harrisburg Tournament
N
Harrisburg High School
6pm
34
40
Blanchet Catholic
@
Harrisburg

Harrisburg Tournament
Harrisburg High School

North Lake Tournament

2pm
43
27
Lakeview [JV]
@
Yoncalla

North Lake Tournament
N
North Lake High School

Santiam Christian Tournament

4:30pm
65
13
Pleasant Hill
@
Glide

Santiam Christian Tournament
N
Santiam Christian High School
6pm
26
60
Monroe / Alsea
@
Santiam Christian

Santiam Christian Tournament
Santiam Christian

Non-League

6:30pm
47
37
Bandon
@
Gervais

6pm
36
45
Nestucca
@
Willamina

6:30pm
35
30
Portland Christian
@
Columbia Christian

4:30pm
49
31
Heppner
@
Dufur

6pm
36
61
Illinois Valley
@
Umpqua Valley Christian

Calvin Hiatt Memorial

1pm (MT)
30
54
Enterprise
@
Jordan Valley

Calvin Hiatt Memorial
N
Powder Valley HS

Condon Christmas Tournament

6pm
52
22
Vernonia
@
Condon

Condon Christmas Tournament
Condon HS

Non-League

5:30pm
52
21
Southwest Christian
@
Falls City / Kings Valley Char.

1A Preview

8am
47
31
St. Paul
@
Pilot Rock / Ukiah

1A Preview
Pilot Rock High School
6:30pm
55
33
Damascus Christian
@
Crane

1A Preview
N
Pilot Rock High School

2022 1A Preview

11:30am
55
45
Myrtle Point
@
Crosshill Christian

2022 1A Preview
N
Pilot Rock High School
3pm
46
41
Nixyaawii
@
Bonanza

2022 1A Preview
N
Pilot Rock

Calvin Hiatt Memorial

6pm
39
36
Prairie City / Burnt River
@
Powder Valley

Calvin Hiatt Memorial
Powder Valley High School
5:30pm
47
29
Imbler
@
Trinity Lutheran

Calvin Hiatt Memorial
N
Powder Valley MS
2:30pm
22
10
Four Rivers
@
Joseph

Calvin Hiatt Memorial
N
Powder Valley HS
11:30am
26
51
Pine Eagle
@
Adrian

Calvin Hiatt Memorial
N
Powder Valley HS

Condon Tournament

3pm
27
25
Dayville / Monument
@
Horizon Christian, Hood River

Condon Tournament
N
Condon High School
6pm
50
24
Klickitat / Glenwood
@
Griswold

Condon Tournament
N
Condon High School

Cow Creek Classic

6pm
56
20
Crosspoint Christian
@
Riddle

Cow Creek Classic
Riddle High School

Huntington Holiday Tournament

3pm
14
46
Adrian [JV]
@
Huntington

Huntington Holiday Tournament
N
Huntington HS

John Howey Memorial Tournament

3pm
32
17
Elkton
@
Cove

John Howey Memorial Tournament
N
@ South Wasco, Maupin, OR
6pm
38
44
Ione / Arlington
@
South Wasco County

John Howey Memorial Tournament
Maupin

Mapleton Tourney

3pm
21
28
C.S. Lewis Academy
@
Pacific

Mapleton Tourney
N
Mapleton High School
4:30pm
50
13
Powers
@
Mapleton

Mapleton Tourney
Mapleton HS

North Lake Tournament

5pm
19
65
McKenzie
@
North Lake / Paisley

North Lake Tournament
North Lake HS

Paul Humphreys BB Tournament

3pm
C
X
L
North Clackamas Christian
@
Spray / Mitchell / Wheeler

Paul Humphreys BB Tournament
Wheeler High School - Fossil
6pm
15
45
Willamette Valley Christian
@
North Clackamas Christian

Paul Humphreys BB Tournament
N
Wheeler High School - Fossil

Running Raider Tournament

6:30pm
33
30
Chiloquin
@
Lost River

Running Raider Tournament
Lost River High School