Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
234Broadcast.jpg Ad
ORARNG-May2022-160x600.png Ad

2022-23 Girls Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

7pm
Benson
@
Franklin

7pm
Cleveland
@
McDaniel

7pm
Lincoln
@
Roosevelt

7pm
Ida B. Wells
@
Jefferson, Portland

6A-2 Metro League

7pm
Sunset
@
Jesuit

7pm
Mountainside
@
Beaverton

6A-3 Pacific Conference

5:45pm
Sherwood
@
Forest Grove

5:45pm
Glencoe
@
Liberty

6A-4 Mt. Hood Conference

7pm
Gresham
@
Barlow

7:30pm
Reynolds
@
Nelson

7pm
Clackamas
@
Central Catholic

6pm
David Douglas
@
Sandy

6A-5 Three Rivers League

7pm
Lake Oswego
@
Tualatin

6:30pm
Tigard
@
Lakeridge

Broadcast Coverage

6A-7 Southwest Conference

6:45pm
Willamette
@
Sheldon

6:45pm
North Medford
@
Grants Pass

6:45pm
South Medford
@
Roseburg

Non-League

5:45pm
McNary
@
Newberg

5A-1 Northwest Oregon Conference

7:15pm
Putnam
@
Parkrose

5A-2 Midwestern League

6:45pm
Churchill
@
Thurston

5:15pm
Ashland
@
Crater

5A-3 Mid-Willamette Conference

7pm
Dallas
@
McKay

7:30pm
Woodburn
@
Crescent Valley

5A-4 Intermountain Conference

7pm
Mountain View
@
Bend

7pm
Caldera
@
Ridgeview

4A-1 Cowapa League

7pm
Tillamook
@
Astoria

Non-League

7pm
Newport
@
Molalla


TBD
Cottage Grove
@
Klamath Union

5:30pm
Philomath
@
Estacada

5:30pm
Crook County
@
Cascade

7pm (MT)
Ontario
@
Vale

7pm
The Dalles
@
Stayton

7pm
Nyssa
@
Baker

3A-1 Lewis & Clark League

7:30pm
Oregon Episcopal
@
Horizon Christian, Tualatin

7:30pm
Catlin Gabel
@
Portland Adventist Acad.

7:30pm
De La Salle North Catholic
@
Valley Catholic

3A-2 Coastal Range League

7:30pm
Corbett
@
Rainier

7:30pm
Warrenton
@
Yamhill-Carlton

7pm
Banks
@
Neah-Kah-Nie

3A-3 PacWest Conference

6pm
Scio
@
Santiam Christian

6pm
Amity
@
Dayton

6pm
Taft
@
Sheridan

3A-4 Mountain Valley Conference

7:30pm
Harrisburg
@
Siuslaw

7:30pm
Pleasant Hill
@
Creswell

7:30pm
Elmira
@
La Pine

Non-League

5pm
Griswold
@
Riverside

2A-1 Northwest League

6pm
Vernonia
@
Mannahouse Acad., Portland

6pm
Nestucca
@
Faith Bible

Forest Hills Lutheran
5:30pm
Knappa
@
Portland Christian

6pm
Clatskanie
@
Gaston

2A-2 Tri-River Conference

5:30pm
Chemawa
@
Salem Academy

6pm
Santiam
@
Regis

5:30pm
Kennedy
@
Gervais

2A-3 Valley Coast Conference

7:30pm
East Linn Christian Acad.
@
Toledo

7:30pm
Bandon
@
Gold Beach

7:30pm
Waldport
@
Oakland

7:30pm
Oakridge
@
Monroe

7:30pm
Lowell
@
Central Linn

1A-1 The Valley 10 League

6pm
Grand View Christian Acad.
@
Country Christian

6pm
Valor Christian
@
Southwest Christian

6pm
Life Christian
@
St. Stephen's Acad.

6pm
Damascus Christian
@
Open Door Christian Acad.

1A-3 Mountain West League

7pm
Mapleton
@
Alsea

5:30pm
Siletz Valley
@
Crow

7pm
Eddyville Charter
@
Mohawk

1A-4 Skyline League

6pm
Elkton
@
Umpqua Valley Christian

6pm
Yoncalla
@
North Douglas

6pm
New Hope Christian
@
Days Creek

6pm
Glendale
@
Riddle

6pm
Myrtle Point
@
Pacific

1A-5 Mountain Valley League


TBD
Trinity Lutheran
@
Rogue Valley Adventist Acad.

1A-6 Big Sky League

6pm
Horizon Christian, Hood River
@
Lyle / Wishram

6pm
South Wasco County
@
Trout Lake

6pm
Condon
@
Spray

6pm
Dufur
@
Klickitat

Non-League

5:30pm
Central Christian
@
Crosspoint Christian