Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
eTS-234x60.png Ad
LesSchwab-22-1122 160x600.png Ad

2022-23 Girls Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

7pm
Benson
@
Jefferson, Portland

7pm
Roosevelt
@
Cleveland

7pm
Lincoln
@
Grant

7pm
McDaniel
@
Franklin

Broadcast Coverage

6A-2 Metro League

7pm
Southridge
@
Westview

7pm
Mountainside
@
Jesuit

7pm
Sunset
@
Aloha

6A-3 Pacific Conference

7:15pm
Liberty
@
Sherwood

Broadcast Coverage
7:15pm
Newberg
@
Forest Grove

7:15pm
Glencoe
@
McMinnville

6A-5 Three Rivers League

6:30pm
West Linn
@
Tualatin

7pm
Lakeridge
@
Oregon City

6:30pm
St. Mary's Academy
@
Lake Oswego

Broadcast Coverage

6A-6 Central Valley Conference

6:30pm
South Salem
@
North Salem

6:30pm
West Salem
@
McNary

Broadcast Coverage

6A-7 Southwest Conference

6:45pm
Sheldon
@
Willamette

6:45pm
Grants Pass
@
North Medford

6:45pm
Roseburg
@
South Medford

5A-1 Northwest Oregon Conference

5:45pm
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
@
Hood River Valley

Broadcast Coverage
HRVHS
7:15pm
Putnam
@
Hillsboro

Broadcast Coverage
7:15pm
Parkrose
@
Canby

Broadcast Coverage

5A-2 Midwestern League

7pm
Thurston
@
Churchill

7pm
Springfield
@
North Eugene

5:30pm
Crater
@
Ashland

5A-3 Mid-Willamette Conference

7pm
Dallas
@
Crescent Valley

7pm
Central
@
Silverton

5:30pm
West Albany
@
Lebanon

7pm
Woodburn
@
Corvallis

5:30pm
South Albany
@
McKay

5A-4 Intermountain Conference

7pm
Ridgeview
@
Mountain View

7pm
Bend
@
Redmond

7pm
Summit
@
Caldera

4A-1 Cowapa League

5:30pm
St. Helens
@
Seaside

5:30pm
Astoria
@
Scappoose

4A-4 Sky Em League

5:45pm
Cottage Grove
@
Marshfield

MHS Main Gym
7:15pm
Junction City
@
North Bend

4A-5 Skyline Conference

6pm
Henley
@
Hidden Valley

Broadcast Coverage
6pm
Phoenix
@
Mazama

Non-League

5:30pm
Burns
@
Baker

5:30pm
The Dalles
@
La Grande

3A-2 Coastal Range League

6pm
Riverdale
@
Rainier

6pm
Banks
@
Yamhill-Carlton

6pm
Corbett
@
Neah-Kah-Nie

3A-3 PacWest Conference

6pm
Scio
@
Dayton

6pm
Jefferson
@
Santiam Christian

6pm
Amity
@
Sheridan

Senior Night

3A-4 Mountain Valley Conference

5:30pm
Creswell
@
Siuslaw

6pm
La Pine
@
Harrisburg

Senior Recognition Night
6pm
Sisters
@
Pleasant Hill

3A-5 Far West League

5:30pm
Lakeview
@
Cascade Christian

Broadcast Coverage
5:30pm
Brookings-Harbor
@
St. Mary's, Medford

3A-6 Eastern Oregon League

3pm
McLoughlin
@
Riverside

6pm (MT)
Vale
@
Nyssa

Non-League

6pm
Taft
@
Warrenton

2A-1 Northwest League

6pm
Mannahouse Acad., Portland
@
Gaston

6pm
Portland Christian
@
Nestucca

6pm
Knappa
@
Faith Bible / Life Christian

Forest Hills Lutheran
6pm
Vernonia
@
Clatskanie

2A-2 Tri-River Conference

7pm
Western Christian
@
Salem Academy

Senior Night
7:30pm
Kennedy
@
Regis

6:30pm
Culver
@
Gervais

7:30pm
Santiam
@
Colton

2A-3 Valley Coast Conference

6pm
Reedsport
@
Gold Beach

6pm
Illinois Valley
@
Oakland

6pm
Waldport
@
Bandon

6pm
Oakridge
@
Lowell

Broadcast Coverage

Non-League

4:30pm
Pacific
@
Bandon [JV]

6pm
Elgin
@
Enterprise

1A-1 The Valley 10 League

6pm
North Clackamas Christian
@
St. Stephen's Acad.

6pm
Grand View Christian Acad.
@
Damascus Christian

1A-3 Mountain West League

7pm
Siletz Valley
@
Mapleton

7pm
Triangle Lake
@
Mohawk

1A-6 Big Sky League

6pm
Lyle / Wishram
@
Horizon Christian, Hood River

6pm
Trout Lake
@
South Wasco County

6pm
Spray / Mitchell / Wheeler
@
Condon

6pm
Klickitat / Glenwood
@
Dufur

6pm
Sherman
@
Bickleton

Non-League

6:30pm
Lost River
@
Bonanza

5:30pm
C
X
L
Riddle
@
Prospect Charter

6pm (MT)
Dayville / Monument
@
Four Rivers

3:30pm
Trinity Lutheran
@
Prairie City / Burnt River