Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Abbys LegTrad_Nom234x60 Ad
TTT Web Ad 2023-24-728x90 Ad
OSAA_Prizewin_160x600.jpg Ad

2023-24 Girls Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

Non-League

1:30pm
42
63
Roseburg
@
Mountain View

Capitol City Classic

8:30pm
58
55
South Salem
@
Central

Capitol City Classic
N
Corban University
7pm
70
52
Benson
@
McMinnville

Capitol City Classic
N
Corban University

Nike Interstate Shootout - Navy Bracket

3:45pm
65
22
Skyview (WA)
@
South Eugene

Nike Interstate Shootout - Navy Bracket
N
Lake Oswego HS
10:45am
66
38
Canby
@
Aloha

Nike Interstate Shootout - Navy Bracket
N
Lake Oswego HS
7:05pm
19
51
Grant
@
Redmond

Nike Interstate Shootout - Navy Bracket
N
Lake Oswego HS
5:25pm
21
74
Sandy
@
Lake Oswego

Nike Interstate Shootout - Navy Bracket
Lake Oswego HS

Nike Interstate Shootout - Red Bracket

5:25pm
53
22
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
@
Reynolds

Nike Interstate Shootout - Red Bracket
N
Lake Oswego HS
12:25pm
58
14
Glencoe
@
Roosevelt

Nike Interstate Shootout - Red Bracket
N
Lake Oswego HS
7:05pm
9
59
North Salem
@
Jackson (WA)

Nike Interstate Shootout - Red Bracket
N
Lake Oswego HS

Nike Interstate Shootout - White Bracket

2:05pm
42
29
La Salle Prep
@
North Medford

Nike Interstate Shootout - White Bracket
N
Lake Oswego HS
12:25pm
55
80
Evergreen (WA)
@
McNary

Nike Interstate Shootout - White Bracket
N
Lake Oswego HS
2:05pm
42
54
South Albany
@
Forest Grove

Nike Interstate Shootout - White Bracket
N
Lake Oswego HS
10:45am
56
55
Westview
@
Century

Nike Interstate Shootout - White Bracket
N
Lake Oswego

Non-League

2pm
64
44
North Eugene
@
Caldera

1:30pm
67
35
Phoenix
@
Ashland

SOU

Capitol City Classic

5:30pm
51
72
Putnam
@
Cascade

Capitol City Classic
N
Corban University

Nike Interstate Shootout - Red Bracket

3:45pm
20
64
Battle Ground (WA)
@
West Albany

Nike Interstate Shootout - Red Bracket
N
Lake Oswego HS

Non-League

5pm
21
54
South Umpqua
@
North Bend

Battle of I-5

3:15pm
32
42
Taft
@
Marist Catholic

Battle of I-5
N
Cottage Grove HS
1:30pm
54
11
Stayton
@
Cottage Grove

Battle of I-5
Cottage Grove HS

Bouncin Cancer Tournament

6pm
38
56
Pendleton [JV]
@
Nixyaawii

Bouncin Cancer Tournament
Nixyaawii High School

Les Schwab South Coast Tournament

4pm
44
39
Philomath
@
Bandon

Les Schwab South Coast Tournament
N
Marshfield High School
9am
22
33
Junction City
@
Crook County

Les Schwab South Coast Tournament
N
Marshfield High School
12:30pm
48
43
Scappoose
@
Marshfield

Les Schwab South Coast Tournament
Marshfield High School
9am
42
36
Hidden Valley
@
Mazama

Les Schwab South Coast Tournament
N
Marshfield Junior High

Seaside Holiday Classic

1:30pm
47
51
Madras
@
Seaside

Seaside Holiday Classic
Seaside High School OT
Noon
41
65
The Dalles
@
Corbett

Seaside Holiday Classic
N
Seaside Middle School Gym

Exhibition & Alumni

5pm
D
O
N
E
Australia (Other)
@
Estacada

Non-League

6pm
37
56
Rogue River
@
New Hope Christian

4pm (MT)
72
60
Melba (ID)
@
Nyssa

Battle of I-5

Noon
38
27
Santiam Christian
@
Douglas

Battle of I-5
N
Cottage Grove HS
5pm
46
53
Creswell
@
Pleasant Hill

Battle of I-5
N
Cottage Grove HS

Dayton Holiday Tournament

Noon
74
50
Banks
@
Harrisburg

Dayton Holiday Tournament
N
Dayton High School
6pm
60
41
Yamhill-Carlton
@
Dayton

Dayton Holiday Tournament
Dayton High School

Harney County Crossover

1pm
59
58
Lakeview
@
Burns

Harney County Crossover
Burns HS OT

Kringle Classic

3:30pm
35
50
Brookings-Harbor
@
Umpqua Valley Christian

Kringle Classic
N
Gold Beach High School

Queens of The Court

7:30pm
52
40
Sutherlin
@
Westside Christian

Queens of The Court
Westside Christian
6pm
33
36
De La Salle North Catholic
@
Kings Way Christian (WA)

Queens of The Court
N
Westside Christian

Riverdale Invite

2pm
31
54
Santiam
@
Riverdale / Riverside, WLWV

Riverdale Invite
Riverdale HS
10am
33
29
McLoughlin
@
Catlin Gabel

Riverdale Invite
N
Riverdale HS

Seaside Holiday Classic

3pm
40
49
Elma (WA)
@
Neah-Kah-Nie

Seaside Holiday Classic
N
Seaside Middle School Gym

2A-3 Valley Coast Conference

4:30pm
38
61
Illinois Valley
@
Monroe

Non-League

4pm
47
35
Western Christian
@
Knappa

2pm
43
12
Echo
@
Heppner

11am
42
29
Weston-McEwen
@
Central Linn

N
At Heppner
2pm
35
40
Enterprise [JV]
@
Huntington

13 Mile Shootout

11am
16
56
Grant Union
@
Adrian

13 Mile Shootout
N
Prairie City High School

Bobcat Classic

1pm
30
50
Harper Charter
@
Enterprise

Bobcat Classic
N
Union HS

Bouncin Cancer Tournament

3pm
27
52
Faith Bible / Life Christian
@
Stanfield

Bouncin Cancer Tournament
N
Nixyaawii High School

Dayton Holiday Tournament

3pm
35
46
Regis
@
Willamina

Dayton Holiday Tournament
N
Dayton High School

Harney County Crossover

10am
39
75
Oakridge
@
Crane

Harney County Crossover
N
Burns HS

Helix Tournament

3pm
21
50
Weston-McEwen [JV]
@
Griswold

Helix Tournament
Griswold High School

Kringle Classic

Noon
52
17
Myrtle Point
@
Gold Beach

Kringle Classic
Gold Beach High School

Queens of The Court

4:30pm
46
27
Southwest Christian
@
Mannahouse Acad., Portland

Queens of The Court
N
Westside Christian

Toledo Tournament

1pm
44
22
Clatskanie
@
Toledo

Toledo Tournament
Toledo HS

1A-6 Big Sky League

2pm
39
26
Ione / Arlington
@
Sherman

Noon
54
13
Condon
@
Bickleton

3pm
51
12
Trout Lake / Glenwood
@
Lyle / Wishram

2pm
32
24
Horizon Christian, Hood River
@
Dufur

Non-League

2pm
40
45
Days Creek
@
Central Christian

1pm
44
42
Mohawk
@
Powers

5pm
33
27
Elkton
@
Columbia Christian

2pm (MT)
46
33
Jordan Valley
@
Rimrock (ID)

2pm
41
40
Dayville / Monument
@
Spray / Mitchell / Wheeler

Spray

13 Mile Shootout

2pm
43
31
Imbler
@
Prairie City / Burnt River

13 Mile Shootout
Prairie City

Bobcat Classic

4pm
44
37
Powder Valley
@
Union

Bobcat Classic
Union HS
10am
47
23
Elgin
@
Cove

Bobcat Classic
N
Union HS

Bouncin Cancer Tournament

Noon
29
58
Pilot Rock
@
Wallowa

Bouncin Cancer Tournament
N
Nixyaawii High School