Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
2023 AOTW Web Ad 234x60 Ad
NSP Ad
Settlemier's-Jackets_Web-Ads_160x600 Ad

2023-24 Girls Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

Non-League

3pm
14
44
Liberty
@
Jesuit

7pm
46
34
Tualatin
@
Barlow

7:15pm
56
30
Nelson
@
Ida B. Wells

7pm
37
54
Lincoln
@
Central Catholic

Capitol City Classic

10am
44
63
Sprague
@
Putnam

Capitol City Classic
N
Corban University
5:30pm
45
50
Newberg
@
South Salem

Capitol City Classic
N
Corban University
7pm
69
63
South Medford
@
Silverton

Capitol City Classic
N
Corban University
4pm
49
35
Grants Pass
@
Cascade

Capitol City Classic
N
Corban University
2:30pm
32
53
Wilsonville
@
McMinnville

Capitol City Classic
N
Corban University
11:30am
57
24
Central
@
St. Mary's Academy

Capital City Classic
N
Corban University
8:30pm
82
42
Benson
@
West Salem

Capitol City Classic
N
Corban University
1pm
58
45
Oregon City
@
Sherwood

Capitol City Classic
N
Corban University

Lakeridge Tournament

6pm
22
77
Tigard
@
Camas (WA)

Lakeridge Tournament
N
Lakeridge HS
4pm
68
37
Sunset
@
Lakeridge

Lakeridge Tournament
Lakeridge HS
Noon
64
54
Hillsboro
@
Gresham

Lakeridge Tournament
N
Lakeridge HS OT

Nike Tournament of Champions

Noon (MT)
51
49
La Jolla Country Day (CA)
@
Willamette

Nike Tournament of Champions
N
Legacy Sports Park (Phoenix, AZ)
3pm
52
54
West Linn
@
Pinnacle (AZ)

Nike Tournament of Champions
N
Legacy Sports Park (Phoenix, AZ)

Tarkanian Classic - Sapphire

1:15pm
27
37
Mountainside
@
Desert Hills (UT)

Tarkanian Classic - Sapphire
N
Liberty HS (Henderson, NV)

Non-League

6:30pm
38
67
Caldera
@
Henley

1:30pm
40
28
Marist Catholic
@
Thurston

1:30pm
55
48
Crescent Valley
@
North Eugene

5:30pm
30
47
St. Mary's, Medford
@
Ashland

Lakeridge Tournament

2pm
34
37
Woodburn
@
Churchill

Lakeridge Tournament
N
Lakeridge HS

Nike Tournament of Champions

9am
51
63
Springfield
@
Centennial (NV)

Nike Tournament of Champions
N
Legacy Sports Park (Phoenix, AZ)

Tarkanian Classic

6:55pm
55
35
Cedar Valley (UT)
@
Hood River Valley

Tarkanian Classic
N
Liberty HS (Henderson, NV)

Non-League

3pm
40
51
The Dalles
@
North Bend

2:30pm
26
35
Sweet Home
@
Sisters

7pm
C
X
L
Junction City
@
North Marion

5:30pm
41
25
Phoenix
@
Douglas

6pm
37
51
Mazama
@
Yreka (CA)

Happy Rock Holiday Basketball Tournament

5pm
44
38
Curtis (WA)
@
Gladstone

Happy Rock Holiday Basketball Tournament
Gladstone High School
1pm
46
39
Molalla
@
Sheridan

Happy Rock Holiday Basketball Tournament
N
Gladstone High School

Nike Tournament of Champions

9:30am
39
47
Astoria
@
Denver East (CO)

Nike Tournament of Champions
N
Legacy Sports Park (Phoenix, AZ)

Regis Holiday Tournament

1:30pm
40
46
Elmira
@
St. Helens

Regis Holiday Tournament
N
Regis High School

Non-League

5:30pm
30
42
Riverdale / Riverside, WLWV
@
Sutherlin

6pm
30
38
Siuslaw
@
South Umpqua

12:30pm
65
15
Taft
@
Catlin Gabel

5:30pm
50
43
Jefferson
@
Creswell

6pm
37
8
Rogue River
@
Riddle

6:30pm
38
51
Valley Catholic
@
Seton Catholic (WA)

7pm (MT)
56
57
Vale
@
Weiser (ID)

6pm
46
13
Weston-McEwen
@
Umatilla

6pm
51
38
Del Norte (CA)
@
Brookings-Harbor

8:30pm
35
31
Lakeview
@
Modoc (CA)

6pm
37
32
Rainier
@
Riverside

7pm
30
29
Triangle Lake
@
Creswell [JV]

Regis Holiday Tournament

4:30pm
36
57
Horizon Christian, Tualatin
@
Regis

Regis Holiday Tournament
Regis HS

Tall Timbers Tournament

3pm
50
24
Pleasant Hill [JV]
@
Elkton

Tall Timbers Tournament
Elkton High School

2A-3 Valley Coast Conference

7:30pm
51
34
Monroe
@
Oakland

7:30pm
60
11
East Linn Christian
@
Illinois Valley

4:30pm
23
55
Lowell
@
Bandon

7:30pm
46
31
Toledo
@
Reedsport

7:30pm
62
43
Oakridge
@
Waldport

7:30pm
52
15
Central Linn
@
Gold Beach

Non-League

6pm
42
13
Powder Valley
@
Grant Union

2:30pm
30
51
Nestucca
@
St. Paul

6pm
60
19
Heppner
@
Dufur

5pm
46
13
Trout Lake / Glenwood
@
Irrigon

6pm
33
58
Nixyaawii
@
Stanfield

Non-League

4pm
20
48
Lyle / Wishram
@
Central Christian

4pm
50
35
Jordan Valley
@
South Wasco County

N
Pendleton High School
6pm
23
39
Cove
@
Ione / Arlington

Arlington HS
4pm
34
23
New Hope Christian
@
Crow / City First Christian Acad.

5:30pm
60
14
North Clackamas Christian
@
Horizon Christian, Hood River

5:30pm
40
37
Prescott (WA)
@
Bickleton

C.S Lewis Invitational

Noon
53
9
Spray / Mitchell / Wheeler
@
Columbia Christian

C.S Lewis Invitational
N
C.S. Lewis Academy
5pm
23
48
Mapleton
@
C.S. Lewis Academy

C.S Lewis Invitational
C.S. Lewis Academy

Tall Timbers

9am
25
37
Myrtle Point
@
Crosshill Christian

Tall Timbers
N
Elkton High School
Noon
18
24
Lost River
@
Days Creek

Tall Timbers
N
Elkton High School
Noon
24
57
Crosspoint Christian
@
North Douglas

Tall Timbers
North Douglas High School
9am
47
25
North Lake / Paisley
@
Mohawk

Tall Timbers
N
North Douglas