OSAA Girls Basketball
2023-24 Girls Basketball Schedules and Scores
AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles
6A-2 Metro League
6pm
33
28
28
Beaverton
@
Southridge
7pm
38
50
50
Aloha
@
Westview
7pm
61
59
59
Sunset
@
Mountainside
6A-3 Pacific Conference
5:45pm
62
25
25
Liberty
@
Century
5:45pm
50
59
59
Glencoe
@
Forest Grove
5:45pm
40
54
54
Newberg
@
McMinnville
6A-4 Mt. Hood Conference
6pm
62
29
29
Central Catholic
@
Gresham
5:45pm
15
67
67
Sandy
@
Barlow
7pm
66
11
11
Nelson
@
David Douglas
6pm
85
5
5
Clackamas
@
Reynolds
6A-5 Three Rivers League
6pm
16
46
46
Lakeridge
@
Tualatin
6pm
43
42
42
Tigard
@
Lake Oswego
7:30pm
61
36
36
Oregon City
@
St. Mary's Academy
6A-6 Central Valley Conference
7:45pm
24
57
57
North Salem
@
Sprague
7:45pm
50
60
60
South Salem
@
West Salem
6A-7 Southwest Conference
6:45pm
30
43
43
North Medford
@
Sheldon
6:45pm
61
38
38
Grants Pass
@
South Eugene
7pm
33
82
82
Roseburg
@
Willamette
5A-1 Northwest Oregon Conference
7:15pm
41
56
56
Hood River Valley
@
La Salle Prep
5:45pm
16
65
65
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
@
Wilsonville
5A-2 Midwestern League
6:45pm
32
67
67
North Eugene
@
Crater
7pm
46
54
54
Eagle Point
@
Churchill
5:30pm
16
91
91
Ashland
@
Springfield
5A-3 Mid-Willamette Conference
7pm
35
66
66
Lebanon
@
Corvallis
7pm
52
48
48
Silverton
@
South Albany
7pm
50
66
66
West Albany
@
Central
7pm
37
72
72
Woodburn
@
Crescent Valley
7pm
56
58
58
McKay
@
Dallas
Non-League
6:30pm
C
X
L
X
L
Hillsboro
@
Pendleton
4A-1 Cowapa League
5:30pm
35
42
42
Scappoose
@
St. Helens
5:30pm
72
30
30
Astoria
@
Tillamook
Bob Lamb Court
4A-2 Tri-Valley Conference
7pm
29
52
52
Molalla
@
Crook County
7pm
80
37
37
Madras
@
Gladstone
5:30pm
26
50
50
Estacada
@
The Dalles
Kurtz Gym The Dalles HS
4A-4 Sky Em League
5:45pm
39
41
41
Cottage Grove
@
Junction City
4A-5 Skyline Conference
6pm
63
19
19
Henley
@
Mazama
6pm
28
54
54
Phoenix
@
Klamath Union
Non-League
1pm
33
48
48
Westside Christian
@
Marshfield
3A-2 Coastal Range League
6pm
39
37
37
Rainier
@
Neah-Kah-Nie
3A-3 PacWest Conference
7:30pm
55
42
42
Santiam Christian
@
Dayton
7:30pm
48
54
54
Jefferson
@
Amity
AHS Senior Night
7:30pm
28
64
64
Scio
@
Taft
3A-4 Mountain Valley Conference
6pm
41
27
27
La Pine
@
Siuslaw
Senior Night
6pm
25
47
47
Elmira
@
Pleasant Hill
6pm
58
39
39
Sisters
@
Harrisburg
Senior Recognition Night & Cowboy Night! Calling all cowboys and cowgirls.
3A-5 Far West League
5:30pm
40
45
45
South Umpqua
@
Douglas
5:30pm
54
12
12
Coquille
@
Glide
5:30pm
40
23
23
Lakeview
@
St. Mary's, Medford
3A-6 Eastern Oregon League
6pm
19
20
20
Umatilla
@
Riverside
2A-1 Northwest League
6pm
36
69
69
Mannahouse Acad., Portland
@
Nestucca
6pm
47
30
30
Gaston
@
Portland Christian
2A-2 Tri-River Conference
3:30pm
27
56
56
Culver
@
Colton
2A-3 Valley Coast Conference
6pm
18
63
63
Gold Beach
@
East Linn Christian
6pm
57
36
36
Bandon
@
Monroe
6pm
31
65
65
Reedsport
@
Oakridge
2A-4 Blue Mountain Conference
6pm
40
59
59
Irrigon
@
Grant Union
6pm
43
48
48
Enterprise
@
Weston-McEwen
Non-League
6pm
39
62
62
Stanfield
@
Crane
Baker HS
1A-1 The Valley 10 League
6pm
61
23
23
Country Christian
@
Grand View Christian Acad.
Country Christian
6pm
12
52
52
Columbia Christian
@
North Clackamas Christian
6pm
55
9
9
Southwest Christian
@
Trinity Academy
played at Southwest Christian
1A-2 Casco League
5:30pm
41
26
26
Crosshill Christian
@
C.S. Lewis Academy
1A-3 Mountain West League
5:30pm
0
1
1
Siletz Valley
@
Triangle Lake
1A-4 Skyline League
6pm
28
45
45
Myrtle Point
@
New Hope Christian
6pm
49
29
29
Umpqua Valley Christian
@
Camas Valley
6pm
41
26
26
Pacific
@
Elkton
6pm
78
31
31
North Douglas
@
Days Creek
6pm
31
25
25
Riddle
@
Yoncalla
6pm
32
71
71
Glendale
@
Powers
1A-5 Mountain Valley League
6pm
47
49
49
Chiloquin
@
Bonanza
OT
5pm
2
0
0
F
North Lake / Paisley
@
Central Christian
Forfeit
1A-6 Big Sky League
6pm
33
46
46
Sherman
@
Ione / Arlington
Arlington HS- Sr. Night
6pm
19
47
47
Bickleton
@
Condon
6pm
14
66
66
Lyle / Wishram
@
Trout Lake / Glenwood
6pm
53
23
23
Dufur
@
Horizon Christian, Hood River
1A-7 Old Oregon League
6pm
56
43
43
Imbler
@
Joseph
6pm
45
42
42
Powder Valley
@
Wallowa
5:30pm
20
59
59
Pilot Rock
@
Nixyaawii
6pm
40
42
42
Pine Eagle
@
Cove
6pm
26
51
51
Griswold
@
Union
6pm
66
40
40
Echo
@
Elgin
1A-8 High Desert League
6pm (MT)
35
70
70
Harper Charter
@
Jordan Valley
5pm (MT)
46
54
54
Huntington
@
Adrian