Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
OSC_Web-Ads_234x60 Ad
Recruit Officials Ad
eTS-160x600 Ad

2024 Softball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Softball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

5pm
7
8
Grant
@
Ida B. Wells

6:30pm
7
5
Lincoln
@
Roosevelt

McDaniel High School
4pm
11
8
Cleveland
@
Franklin

Erv Lind Stadium

6A-2 Metro League

5pm
13
5
Mountainside
@
Beaverton

6A-3 Pacific Conference

5pm
4
5
Glencoe
@
Forest Grove

5pm
11
7
Newberg
@
Liberty

Glencoe High School

6A-5 Three Rivers League

6:45pm
7
10
Tualatin
@
West Linn

6A-6 Central Valley Conference

4:30pm
0
9
McNary
@
West Salem

Non-League

4:30pm
C
X
L
Union (WA)
@
Gresham

5pm
3
5
Central Catholic
@
Jesuit

5A-1 Northwest Oregon Conference

5pm
2
12
Parkrose
@
Hood River Valley

Hood River - Westside Elementary

5A-3 Mid-Willamette Conference

4:30pm
4
5
South Albany
@
Silverton

4:30pm
3
0
Lebanon
@
Central / Falls City

4A-1 Cowapa League

4pm
4
8
Tillamook
@
Seaside

Broadway Field - Seaside
4pm
1
2
Astoria
@
St. Helens

4A-2 Tri-Valley Conference

4:30pm
9
1
The Dalles / Dufur
@
Gladstone

4:30pm
4
6
Molalla
@
Madras

5pm
8
9
Crook County
@
Estacada

4A-3 Oregon West Conference

4:30pm
0
11
Philomath / Alsea
@
Cascade

5 inn.
4:30pm
1
12
Sweet Home
@
Stayton

6
4:30pm
21
11
North Marion
@
Newport

Yaquina View Elementary School 8 inning

4A-4 Sky Em League

3pm
13
3
Marist Catholic
@
Cottage Grove

5
5pm
20
4
Marist Catholic
@
Cottage Grove

3

4A-5 Skyline Conference

5pm
4
5
Klamath Union
@
Phoenix

Senior Night
5pm
7
0
F
Henley
@
Mazama

Forfeit
Senior Night

3A-4 Mountain Valley Conference

2pm
4
5
Sisters
@
Siuslaw

4:30pm
7
5
Sisters
@
Siuslaw

2pm
13
3
Pleasant Hill
@
Elmira / Mapleton

5 inn.
4:30pm
8
12
Pleasant Hill
@
Elmira / Mapleton

3A-SD1 Special District 1

3:30pm
3
7
Rainier
@
Warrenton

5:30pm
8
4
Rainier
@
Warrenton

3A-SD2 Special District 2

4:30pm
5
3
Amity
@
Jefferson

4:30pm
0
21
Sheridan
@
Yamhill-Carlton

5

3A-SD3 Special District 3

3pm
6
16
Sutherlin
@
Cascade Christian

Lithia & Driveway Field 7 5inn
5pm
1
14
Sutherlin
@
Cascade Christian

Lithia & Driveway Field 7 5inn

Non-League

4pm (MT)
0
21
Adrian
@
Nyssa

3 inn.

2A/1A-SD1 Special District 1

4:30pm
5
15
Perrydale
@
Gaston

3pm
9
19
Perrydale
@
Gaston

3pm
3
4
Clatskanie
@
St. Paul

5pm
12
1
Clatskanie
@
St. Paul

5 innings

2A/1A-SD2 Special District 2

4am
21
8
Blanchet Catholic
@
Country Christian / North Clackamas Christian

7 Innings
6pm
7
4
Blanchet Catholic
@
Country Christian / North Clackamas Christian

5 innings

2A/1A-SD3 Special District 3

4:30pm
21
26
Central Linn
@
Mohawk

Central Linn High School
3pm
15
8
Regis
@
East Linn Christian

Christopher Columbus Park

2A/1A-SD5 Special District 5

4:30pm
3
14
Camas Valley
@
Lowell

2A/1A-SD7 Special District 7

3pm
15
1
Heppner / Ione / Condon
@
Elgin / Imbler

6 inn.
5pm
17
10
Heppner / Ione / Condon
@
Elgin / Imbler