Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
OSAA_web-ad_234x60(2023) Ad
eTS-728x90 Ad
Ad Name 1712348200 Ad

2023 Volleyball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Volleyball Articles

Non-League

3pm
1
3
South Medford
@
Marshfield

23-25, 25-9, 25-18, 25-21

5A-2 Midwestern League

2:15pm
2
3
Thurston
@
Crater

25-23, 27-25, 29-27, 19-25, 16-14
5pm
1
3
Springfield
@
Crater

18-25, 25-14, 25-10, 25-11
5pm
3
2
Thurston
@
Eagle Point

23-25, 21-25, 25-14, 25-17, 15-13
2:15pm
0
3
Springfield
@
Eagle Point

25-16, 25-18, 25-22

There are no 4A contests scheduled for Saturday, Oct 21, 2023.



Use the date navigation features above to select another date,
skip to the previous or next play date, or jump to another day.

3A-1 Lewis & Clark League

5pm
3
2
Valley Catholic
@
Westside Christian

22-25, 17-25, 25-21, 25-15, 15-7

3A-2 Coastal Range League

6pm
0
3
Warrenton
@
Corbett

25-16, 25-17, 25-21
6pm
0
3
Rainier
@
Yamhill-Carlton

28-26, 25-22, 25-22

3A-3 PacWest Conference

3pm
0
3
Dayton
@
Santiam Christian

25-22, 25-18, 25-14
1pm
3
1
Scio
@
Amity

N
25-11, 20-25, 25-19, 25-12

3A-5 Far West League

Noon
0
3
Coquille
@
Cascade Christian

25-7, 26-24, 25-20
2pm
3
1
St. Mary's, Medford
@
Lakeview

N
25-20, 16-25, 25-18, 25-15
4pm
0
3
St. Mary's, Medford
@
Cascade Christian

25-15, 25-23, 25-15

3A-6 Eastern Oregon League

1pm
0
3
Nyssa
@
Vale

N
25-13, 25-10, 25-7
3pm
1
3
Vale
@
Burns

22-25, 25-21, 25-11, 25-19

2A-1 Northwest League

5pm
1
3
Gaston
@
Portland Christian

N
18-25, 25-23, 25-14, 25-22
3pm
0
3
Nestucca
@
Clatskanie

25-20, 25-19, 25-12

2A-2 Tri-River Conference

3pm
0
3
Western Christian
@
Salem Academy

25-10, 25-23, 26-24

2A-3 Valley Coast Conference

1:30pm
3
0
Lowell
@
Bandon

N
25-7, 25-14, 25-21
Noon
0
3
Monroe
@
Oakridge

N
25-22, 25-12, 25-13
4:30pm
0
3
Lowell
@
Oakridge

N
25-16, 25-19, 25-22
3pm
3
0
Monroe
@
Bandon

N
25-16, 25-21, 25-21

Blue Mountain Conference District Tournament


TBD
1
3
Stanfield
@
Grant Union

Blue Mountain Conference District Tournament
21-25, 25-15, 25-12, 25-21
Noon
0
3
Irrigon
@
Heppner

Blue Mountain Conference District Tournament
N
25-7, 25-20, 25-17
2pm
1
3
Heppner
@
Stanfield

Blue Mountain Conference District Tournament
N
25-22, 25-14, 18-25, 25-23

1A-1 The Valley 10 League

10am
0
3
Open Door Christian Acad.
@
North Clackamas Christian

N
25-18, 25-12, 25-13
11:45am
0
3
Grand View Christian Acad.
@
Southwest Christian

N
1:30pm
3
2
Southwest Christian
@
Open Door Christian Acad.

N
4pm
3
1
North Clackamas Christian
@
Damascus Christian

25-20, 22-25, 25-19, 25-16

1A-2 Casco League

3pm
0
3
Crosshill Christian
@
St. Paul

N
25-16, 25-15, 25-17
1pm
0
3
Falls City / Kings Valley Char.
@
Perrydale

N
25-21, 25-23, 25-18

1A-3 Mountain West League

9am
0
3
Alsea
@
Mohawk

N
25-21, 25-12, 25-15
11am
0
3
Crow / City First Christian Acad.
@
Triangle Lake

N
3pm
3
0
Mohawk
@
Eddyville Charter

N
1pm
3
1
Triangle Lake
@
Alsea

N
25-20, 25-27, 25-19, 25-19

Big Sky District Tournament

Noon
0
3
Condon
@
Ione / Arlington

Big Sky District Tournament
N
10am
0
3
Sherman
@
South Wasco County

Big Sky District Tournament
N
25-9, 25-14, 25-17
3pm
3
0
Ione / Arlington
@
South Wasco County

Big Sky District Tournament
N
25-15, 25-21, 25-20
12:30pm
0
3
Sherman
@
Condon

Big Sky District Tournament
N

HDL District Tourney

4pm
0
3
Jordan Valley
@
Prairie City / Burnt River

HDL District Tourney
N
25-23, 29-27, 25-21
11am
1
3
Prairie City / Burnt River
@
Adrian

HDL District Tourney
N
25-20, 25-15, 16-25, 28-26
1:30pm (MT)
0
3
Jordan Valley
@
Crane

HDL District Tourney
25-10, 25-18, 25-12
4pm
0
3
Adrian
@
Crane

HDL District Tourney
25-14, 25-14, 25-22

Old Oregon League

11am
0
3
Imbler
@
Powder Valley

Old Oregon League
N
25-13, 25-15, 25-18
11am
1
3
Union
@
Joseph

Old Oregon League
N
25-13, 18-25, 25-18, 25-19
5pm
3
1
Powder Valley
@
Joseph

Old Oregon League
N
25-17, 25-27, 25-22, 25-23

OOL District Tournament

9am
0
3
Echo
@
Imbler

OOL District Tournament
N
25-15, 25-15, 25-22
9am
3
0
Joseph
@
Cove

OOL District Tournament
N
25-20, 25-20, 25-11
3pm
0
3
Union
@
Imbler

OOL District Tournament
N
25-18, 25-19, 25-17

Skyline District Playoff

1:30pm
3
0
North Douglas
@
Myrtle Point

Skyline District Playoff
N
27-25, 25-15, 25-12
Noon
0
3
Days Creek
@
Umpqua Valley Christian

Skyline District Playoff
N
25-15, 27-25, 25-15
5pm
1
3
Umpqua Valley Christian
@
North Douglas

Skyline District Playoff
N
25-22, 18-25, 25-21, 25-21
3pm
2
3
Myrtle Point
@
Days Creek

Skyline District Playoff
N
25-22, 15-25, 23-25, 28-26, 15-13