Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
POA_OSAA_Mobile_Ad_234x60.png Ad
eTS-728x90 Ad
ODNC_160x600 web V2 Ad

2024 4A/3A/2A/1A Girls Tennis Brackets

2024 OSAA / OnPoint Community Credit Union 4A/3A/2A/1A Girls Tennis State Championships - Singles
Singles
Singles
Consolation
Round 1
May 23
(1) Patricia Dougherty 12, Klamath Union
BYE
Callie Winebarger 11, Crook County
BYE
Taybree Walker 12, Pendleton
#1
Sami Shivakumar 10, Valley Catholic
Ludovica Tricarico 11, Baker / Powder Valley
BYE
(4) Ryan Lomber 11, Valley Catholic
BYE
Laina Atiyeh 11, Stayton
#2
Ella Li 10, Oregon Episcopal
Samantha Ramos 11, Crook County
BYE
Bailey Bell 12, Philomath
BYE
BYE
Laken Herrera 12, Ontario
BYE
Amanda Perez 10, Catlin Gabel
Katie Ryan 12, Sisters
#3
Kendall Wilson 12, Henley
BYE
(3) Whitney Hedden 9, Marist Catholic
BYE
Juhree Kizziar 12, Sisters
BYE
Adele Beckstead 11, Philomath
Lexi Mills 11, St. Mary's, Medford
#4
Elizabeth Timm 9, Baker / Powder Valley
BYE
(2) Raegan Farm 10, North Bend
Round 2
May 24
(1) Patricia Dougherty 12, Klamath Union
#17
Callie Winebarger 11, Crook County
Sami Shivakumar 10, Valley Catholic
#18
6-0, 6-4
 
Ludovica Tricarico 11, Baker / Powder Valley
(4) Ryan Lomber 11, Valley Catholic
#19
 
6-2, 6-2
Ella Li 10, Oregon Episcopal
Samantha Ramos 11, Crook County
#20
Bailey Bell 12, Philomath
Laken Herrera 12, Ontario
#21
Amanda Perez 10, Catlin Gabel
Katie Ryan 12, Sisters
#22
6-0, 6-0
 
(3) Whitney Hedden 9, Marist Catholic
Juhree Kizziar 12, Sisters
#23
Adele Beckstead 11, Philomath
Lexi Mills 11, St. Mary's, Medford
#24
1-6, 7-6 (4), 6-2
 
(2) Raegan Farm 10, North Bend
Quarterfinals
May 24
(1) Patricia Dougherty 12, Klamath Union
#65
6-0, 6-0
6-1, 6-3
Sami Shivakumar 10, Valley Catholic
Ella Li 10, Oregon Episcopal
#66
6-3, 1-6, 6-4
6-2, 6-0
Bailey Bell 12, Philomath
Amanda Perez 10, Catlin Gabel
#67
6-3, 6-4
6-0, 6-0
(3) Whitney Hedden 9, Marist Catholic
Juhree Kizziar 12, Sisters
#68
6-1, 6-3
6-0, 6-0
(2) Raegan Farm 10, North Bend
Semifinals
May 25
(1) Patricia Dougherty 12, Klamath Union
#105
6-0, 6-0
6-0, 6-0
Bailey Bell 12, Philomath
(3) Whitney Hedden 9, Marist Catholic
#106
6-2, 6-0
6-0, 6-0
(2) Raegan Farm 10, North Bend
Final
May 25
(1) Patricia Dougherty 12, Klamath Union
- 2nd Place -
- STATE CHAMPION -
6-3, 6-1
#121
6-1, 6-0
6-2, 6-1
(2) Raegan Farm 10, North Bend
3rd Place
May 25
Bailey Bell 12, Philomath
- 3rd Place -
6-2, 6-2
#117
(3) Whitney Hedden 9, Marist Catholic

Consolation Final
May 25
(4) Ryan Lomber 11, Valley Catholic
- Consolation Winner -
6-3, 6-2
#113
8-1
8-5
Adele Beckstead 11, Philomath
Consolation Semifinals
May 25
Callie Winebarger 11, Crook County
#97
8-4
8-5
(4) Ryan Lomber 11, Valley Catholic
Laken Herrera 12, Ontario
#98
8-2
8-2
Adele Beckstead 11, Philomath
Consolation Quarterfinals
May 24
Callie Winebarger 11, Crook County
#81
 
9-8 (4)
Taybree Walker 12, Pendleton
(4) Ryan Lomber 11, Valley Catholic
#82
8-1
 
Samantha Ramos 11, Crook County
Laken Herrera 12, Ontario
#83
Kendall Wilson 12, Henley
Adele Beckstead 11, Philomath
#84
Elizabeth Timm 9, Baker / Powder Valley
Consolation Round
May 24
BYE
Callie Winebarger 11, Crook County
Taybree Walker 12, Pendleton
#49
Ludovica Tricarico 11, Baker / Powder Valley
(4) Ryan Lomber 11, Valley Catholic
#50
Laina Atiyeh 11, Stayton
Samantha Ramos 11, Crook County
BYE
Laken Herrera 12, Ontario
BYE
Kendall Wilson 12, Henley
BYE
BYE
Adele Beckstead 11, Philomath
BYE
Elizabeth Timm 9, Baker / Powder Valley