Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Moda-1937-CSR-Ad-OSAA-234x60-E_Fall 2023_Proof1 Ad
OSAA_Partnership_Web_728x90.png Ad
Moda-1937-CSR-Ad-OSAA-160x600-E_Fall 2023_Proof1 Ad

2023 Volleyball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Volleyball Articles

2023 Sprague Tournament

4pm
1
2
North Medford
@
McNary

2023 Sprague Tournament
N
25-19, 22-25, 15-9
3:30pm
1
2
South Medford
@
Sprague

2023 Sprague Tournament
25-23, 22-25, 15-10
3pm
0
2
Tigard
@
Roseburg

2023 Sprague Tournament
N
25-20, 25-20
4pm
2
0
North Salem
@
Dallas

2023 Sprague Tournament
N
25-23, 25-22
6pm
0
2
North Salem
@
McNary

2023 Sprague Tournament
N
25-14, 25-20
3pm
0
2
McKay
@
North Medford

2023 Sprague Tournament
N
25-8, 25-12
4pm
1
2
Clackamas
@
Roseburg

2023 Sprague Tournament
N
20-25, 25-20, 16-14

Grant High School

11:10am
0
2
Parkrose
@
Nelson

Grant High School
N
25-8, 25-10
1:50pm
0
2
Sunset
@
Nelson

Grant High School
N
25-21, 25-19
3:30pm
1
2
Liberty
@
Parkrose

Grant High School
N
25-14, 23-25, 15-7

Grant Tournament

3:30pm
0
2
Woodburn
@
Beaverton

Grant Tournament
N
25-14, 25-12
8am
0
2
Redmond
@
Sunset

Grant Tournament
N
25-9, 25-12
8am
2
0
South Salem
@
Beaverton

Grant Tournament
N
25-18, 25-13
9am
0
2
Woodburn
@
Westview

Grant Tournament
N
25-12, 25-11
8:30am
2
0
St. Mary's Academy
@
Hillsboro

Grant Tournament
N
25-14, 25-11
9:15am
0
2
Redmond
@
Nelson

Grant Tournament
N
25-11, 25-15
10am
0
2
Liberty
@
Westview

Grant Tournament
N
25-15, 25-14
10:15am
0
2
Hillsboro
@
South Salem

Grant Tournament
N
25-8, 25-10
12:30pm
2
1
Westview
@
Grant

Grant Tournament
25-17, 19-25, 15-6
1:30pm
2
1
St. Mary's Academy
@
South Salem

Grant Tournament
N
19-25, 25-18, 15-13
3pm
2
0
Nelson
@
South Salem

Grant Tournament
N
25-11, 29-27
3pm
2
0
Sunset
@
Westview

Grant Tournament
N
25-23, 25-21
8am
0
2
Parkrose
@
Sunset

Grant Tournament
N
25-12, 25-9
10:45am
0
2
Beaverton
@
St. Mary's Academy

Grant Tournament
N
25-20, 25-19
3pm
2
0
St. Mary's Academy
@
Grant

Grant Tournament
26-24, 25-23
Noon
0
2
Hillsboro
@
Beaverton

Grant Tournament
N
25-18, 25-14
8am
0
2
Liberty
@
Grant

Grant Tournament
25-20, 25-19
10am
0
2
Woodburn
@
Grant

Grant Tournament
25-4, 25-10
Noon
1
2
Woodburn
@
Liberty

Grant Tournament
N
25-17, 14-25, 15-9

Milwaukie Tournament

3pm
0
2
Benson
@
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts

Milwaukie Tournament
25-4, 25-16
4pm
1
2
Century
@
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts

Milwaukie Tournament
14-25, 25-17, 15-10
2pm
0
2
Roosevelt
@
David Douglas

Milwaukie Tournament
N
5pm
1
2
Sandy
@
David Douglas

Milwaukie Tournament
N
2pm
0
2
Lebanon
@
Sandy

Milwaukie Tournament
N
3pm
1
2
Aloha
@
Century

Milwaukie Tournament
N

Oregon City Tournament

1pm
1
2
Putnam
@
Gresham

Oregon City Tournament
N
23-25, 25-20, 15-12
3pm
2
0
Barlow
@
Silverton

Oregon City Tournament
N
25-17, 25-22

TBD
C
X
L
Oregon City
@
Reynolds

Oregon City Tournament
Oregon City High School
Noon
2
0
Forest Grove
@
McDaniel

Oregon City Tournament
N
27-26, 25-9
8am
1
2
Sherwood
@
Oregon City

Oregon City Tournament
20-25, 25-23, 15-7
8am
0
2
Reynolds
@
Centennial

Oregon City Tournament
N
9am
2
0
Sherwood
@
Lincoln

Oregon City Tournament
N
25-11, 25-16
6pm
0
2
Forest Grove
@
Oregon City

Oregon City Tournament
N
25-20, 25-12

TBD
0
2
Glencoe
@
Oregon City

Oregon City Tournament
25-15, 25-15
2pm
2
0
Gresham
@
Southridge

Oregon City Tournament
N
25-6, 25-10
Noon
2
0
Silverton
@
Lincoln

Oregon City Tournament
N
25-5, 25-13
4:30pm
0
2
Barlow
@
Forest Grove

Oregon City Tournament
N
26-24, 25-21
4pm
0
2
Mountainside
@
Sherwood

Oregon City Tournament
N
25-15, 25-17
4pm
2
1
Centennial
@
Lincoln

Oregon City Tournament
N
25-13, 18-25, 16-14
3pm
1
2
Tualatin
@
Lincoln

Oregon City Tournament
N
25-18, 13-25, 15-8
1pm
1
2
Gresham
@
Centennial

Oregon City Tournament
N

Sprague Olympian Tournament

4pm
0
2
Summit
@
Sprague

Sprague Olympian Tournament
25-20, 25-23
2pm
1
2
Newberg
@
McNary

Sprague Olympian Tournament
N
25-8, 20-25, 15-8

Sprague Tournament

5pm
0
2
Roseburg
@
Sprague

Sprague Tournament
25-18, 25-12
8am
2
0
Clackamas
@
Corvallis

Sprague Tournament
N
25-19, 25-19

5A-2 Midwestern League

12:15pm
2
3
Crater
@
Thurston

25-20, 22-25, 28-26, 21-25, 15-9
3pm
3
0
Crater
@
Springfield

25-18, 30-28, 25-10
3pm
1
3
Eagle Point
@
Thurston

25-19, 25-18, 22-25, 25-19
12:15pm
3
1
Eagle Point
@
Springfield

25-22, 22-25, 25-18, 19-15

2023 Sprague Tournament

2:30pm
2
0
Summit
@
Ridgeview

2023 Sprague Tournament
N
25-20, 26-24

Grant Varsity Tournament

12:45pm
0
2
Parkrose
@
Redmond

Grant Varsity Tournament
N
27-25, 25-18
3:30pm
0
2
Hillsboro
@
Redmond

Grant Varsity Tournament
N
25-6, 25-23

Sprague Olympian Tournament

3pm
0
2
Central
@
Dallas

Sprague Olympian Tournament
N
25-15, 27-25

Brookings-Harbor Tournament


TBD
0
2
Phoenix
@
Arcata (CA)

Brookings-Harbor Tournament
N
25-21, 25-23
7pm
2
1
Fortuna (CA)
@
Phoenix

Brookings-Harbor Tournament
N
25-22, 21-25, 15-5

East West Crossover

5pm
0
2
Joseph
@
Baker

East West Crossover
N
25-21`, 27-25

Powder Valley Tournament


TBD
2
0
South Wasco County
@
Baker

Powder Valley Tournament
N
25-22, 25-21

Sisters Invite

2:30pm
2
0
Mazama
@
Burns

Sisters Invite
N
25-21, 25-23
4:30pm
2
0
Mazama
@
Cascade

Sisters Invite
N
25-14, 25-14

Sisters Tournament

5pm
1
2
The Dalles
@
Tillamook

Sisters Tournament
N
19-25, 25-20, 15-4
3:30pm
2
1
Sutherlin
@
Madras

Sisters Tournament
N
25-23, 18-25, 15-11
2:30pm
0
2
Junction City
@
Tillamook

Sisters Tournament
N
25-19, 25-12

TBD
2
0
The Dalles
@
Vale

Sisters Tournament
N
25-21, 29-27
8am
1
2
North Valley
@
La Grande

Sisters Tournament
N
25-16, 22-25, 15-12
3:30pm
2
1
Cascade
@
Sisters

Sisters Tournament
25-12, 16-25, 14-16
3:30pm
2
0
Melba (ID)
@
Crook County

Sisters Tournament
N
25-16, 25-19
6:30pm
0
2
Catlin Gabel
@
Tillamook

Sisters Tournament
N
25-19, 25-13
5pm
0
2
Sutherlin
@
Newport

Sisters Tournament
N
25-21, 25-17
5:30pm
0
2
Mazama
@
Valley Catholic

Sisters Tournament
N
25-21, 25-23
7pm
0
2
Banks
@
Newport

Sisters Tournament
N
25-22, 25-23
5pm
2
1
Catlin Gabel
@
La Grande

Sisters Tournament
N
25-15, 25-27, 16-14
3:30pm
1
2
Stayton
@
Catlin Gabel

Sisters Tournament
N
21-25, 25-15, 15-8

Non-League

6pm
3
0
McLoughlin
@
Waitsburg (WA)

25-19, 25-18, 25-16

Brookings-Harbor Tournament

1pm
2
0
St. Bernard's (CA)
@
Brookings-Harbor

Brookings-Harbor Tournament
25-15, 25-18
3pm
2
1
Upper Lake (CA)
@
Brookings-Harbor

Brookings-Harbor Tournament
25-10, 22-25, 15-3

East West Classic

9:30am
0
2
Nyssa
@
Heppner

East West Classic
N
25-19, 25-19
12:30pm
0
2
Nyssa
@
Imbler

East West Classic
N
25-19, 25-21

Powder Valley Tournament

3:30pm
0
2
Nyssa
@
Union

Powder Valley Tournament
N
25-23, 25-18

Riverside Tournament

10am
1
2
Enterprise
@
Riverside

Riverside Tournament
25-22, 20-25, 15-10
2pm
2
0
Enterprise
@
Umatilla

Riverside Tournament
N
25-12, 25-11
10am
2
0
Elgin
@
Umatilla

Riverside Tournament
N
25-14, 25-16

Riverside Volleyball Tournament

9am
2
1
Columbia White Salmon (WA)
@
Riverside

Riverside Volleyball Tournament
22-25, 25-10, 16-14
11am
0
2
Umatilla
@
Irrigon

Riverside Volleyball Tournament
N
Noon
2
0
Irrigon
@
Riverside

Riverside Volleyball Tournament
25-15, 25-7

Salem Academy Tournament

4:30pm
2
1
Cascade Christian
@
St. Paul

Salem Academy Tournament
N
25-20, 23-25, 15-7
4pm
0
2
Scio
@
Horizon Christian, Tualatin

Salem Academy Tournament
N

TBD
0
2
Amity
@
Horizon Christian, Tualatin

Salem Academy Tournament
N
2pm
1
2
Harrisburg
@
Scio

Salem Academy Tournament
N
19-25, 25-23, 15-6
2pm
0
2
Westside Christian
@
Cascade Christian

Salem Academy Tournament
N
25-15, 25-19
3:30pm
0
2
St. Mary's, Medford
@
Cascade Christian

Salem Academy Tournament
N
30-28, 25-22

Sisters Tournament

2:30pm
0
2
Santiam Christian
@
Valley Catholic

Sisters Tournament
N
25-22, 25-20
4:30pm
0
2
Melba (ID)
@
Valley Catholic

Sisters Tournament
N
27-25, 25-21

Yamhill-Carlton Tourney


TBD
0
2
Taft
@
Knappa

Yamhill-Carlton Tourney
N
25-21, 25-21
4pm
2
0
Western Christian
@
Yamhill-Carlton

Yamhill-Carlton Tourney
25-23, 25-19
3pm
2
0
Taft
@
De La Salle North Catholic

Yamhill-Carlton Tourney
N
25-12, 25-14
2pm
0
2
Elmira
@
Blanchet Catholic

Yamhill-Carlton Tourney
N
25-17, 25-10
3pm
0
2
Coquille
@
Western Christian

Yamhill-Carlton Tourney
N
25-15, 25-18
4:30pm
2
0
Vernonia
@
De La Salle North Catholic

Yamhill-Carlton Tourney
N
25-12, 25-14
3pm
0
2
Blanchet Catholic
@
Yamhill-Carlton

Yamhill-Carlton Tourney
25-18, 25-16
5pm
2
0
Coquille
@
Blanchet Catholic

Yamhill-Carlton Tourney
N
25-21, 25-16
7pm
0
2
Elmira
@
Jefferson

Yamhill-Carlton Tourney
N
25-21, 25-23
2pm
2
0
Western Christian
@
Jefferson

Yamhill-Carlton Tourney
N
25-10, 25-14

2A-3 Valley Coast Conference

1:30pm
3
0
Oakridge
@
Oakland

N
25-14, 25-15, 25-21
4:30pm
3
0
Oakridge
@
Illinois Valley

25-16, 25-13, 25-19
3:30pm
3
0
Toledo
@
Gold Beach

N
25-17, 25-11, 25-14
Noon
0
3
Gold Beach
@
Monroe

25-11, 25-14, 25-20
Noon
3
0
Waldport
@
East Linn Christian

25-21, 25-22, 25-21
4:30pm
0
3
Reedsport
@
East Linn Christian

25-13, 25-16, 25-7
3pm
3
0
Lowell
@
Oakland

N
25-22, 25-9, 25-14
1:30pm
1
3
Bandon
@
Toledo

N
25-18, 14-25, 25-16, 25-16

TBD
3
1
Waldport
@
Central Linn

N
25-19, 18-25, 25-14, 25-14
4:30pm
3
2
Bandon
@
Monroe

17-25, 25-21, 25-21, 18-25, 15-7
1:30pm
2
3
Reedsport
@
Central Linn

N
28-26, 25-21, 16-25, 21-25, 15-12
Noon
3
0
Lowell
@
Illinois Valley

25-11, 25-14, 25-10

East West Classic

8am
0
2
Crosshill Christian
@
Grant Union

East West Classic
N
27-25, 25-14
8am
0
2
Damascus Christian
@
Heppner

East West Classic
N
25-21, 25-23

East West Crossover

9:30am
2
0
Grant Union
@
Joseph

East West Crossover
N
25-17, 25-14

Powder Valley Tournament

2:30am
2
0
South Wasco County
@
Heppner

Powder Valley Tournament
N
25-14, 25-20
2pm
2
0
Grant Union
@
South Wasco County

Powder Valley Tournament
N
25-21, 26-24

Riverside Tournament

9am
1
2
Irrigon
@
Elgin

Riverside Tournament
N
20-25, 25-16, 15-8
Noon
2
1
Columbia (White Salmon) (WA)
@
Enterprise

Riverside Tournament
N
25-11, 16-25, 15-13

Salem Academy Tournament


TBD
2
1
Portland Christian
@
Salem Academy

Salem Academy Tournament
23-25, 25-19, 15-12
3:30pm
0
2
Portland Christian
@
St. Paul

Salem Academy Tournament
N
25-23, 25-14

Stanfield Tournament

10am
3
0
Crane
@
Weston-McEwen

Stanfield Tournament
N
25-9, 25-12, 25-19
Noon
3
1
Crane
@
Stanfield

Stanfield Tournament
25-27, 25-18, 25-18, 25-19
Noon
3
2
Culver
@
Weston-McEwen

Stanfield Tournament
N
25-18, 27-25, 26-28, 24-26, 15-6
10am
3
2
Culver
@
Echo

Stanfield Tournament
N
25-17, 23-25, 25-17, 21-25, 15-11
2pm
2
3
Culver
@
Stanfield

Stanfield Tournament
13-25, 25-20, 25-21, 12-25, 15-10
11:30am
1
3
Echo
@
Weston-McEwen

Stanfield Tournament
N
24-26, 25-22, 25-10, 25-22

Summit Springs Tournament

1pm
2
0
Mannahouse Acad., Portland
@
Horizon Christian, Hood River

Summit Springs Tournament
N
25-23, 25-10
2pm
1
2
Mannahouse Acad., Portland
@
Condon

Summit Springs Tournament
25-15, 22-25, 16-14

Yamhill Carlton Tourney

2pm
0
2
Vernonia
@
Knappa

Yamhill Carlton Tourney
N
25-14, 25-18

1A-4 Skyline League

6pm
0
3
Powers
@
Glendale

25-13, 25-21, 25-23

Non-League

6pm
C
X
L
Crow / City First Christian Acad.
@
Riddle

Noon
3
0
Southwest Christian
@
Lyle / Wishram

Condon

5:30pm
0
2
Prairie City / Burnt River
@
Trinity Lutheran

Condon
N
25-7, 25-16

Condon Tourney


TBD
2
0
Central Christian
@
Ione / Arlington

Condon Tourney
N
28-26, 25-22
Noon
2
0
Prairie City / Burnt River
@
Central Christian

Condon Tourney
N
25-13, 25-21
1:30pm
1
2
Dayville / Monument / Long Creek
@
Spray / Mitchell / Wheeler

Condon Tourney
N
22-25, 25-8, 15-13
11am
C
X
L
TBD
@
Pine Eagle

Condon Tourney
Condon High School
3pm
0
2
Spray / Mitchell / Wheeler
@
Prairie City / Burnt River

Condon Tourney
N
25-13, 25-9

East West Crossover

5pm
2
0
Adrian
@
Imbler

East West Crossover
N
25-23, 25-23
12:30pm
2
0
Adrian
@
Joseph

East West Crossover
N
25-19, 25-10

East-West Classic

2pm
1
2
Adrian
@
Powder Valley

East-West Classic
12-25, 25-19, 15-13
11am
0
2
Imbler
@
Damascus Christian

East-West Classic
N
25-19, 25-14
11am
2
0
Crosshill Christian
@
Union

East-West Classic
N
25-13, 25-19
4:30pm
0
2
Union
@
Powder Valley

East-West Classic
25-10, 25-15

Riverside Tournament

12:30pm
2
0
Columbia High School (WA)
@
Elgin

Riverside Tournament
N
25-17, 25-19

Stanfield Tournament

3pm
3
0
Crane
@
Echo

Stanfield Tournament
N
25-17, 25-20, 25-14

Summit Springs Tournament

3pm
2
0
Trinity Lutheran
@
Condon

Summit Springs Tournament