Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
HomeTown_2023_Website_Ad_234x60 Ad
Recruit Officials Ad
OSAA_Prizewin_160x600.jpg Ad

2023 OSAA Cross Country Results

2023 OSAA / OnPoint Community Credit Union Cross Country State Championships Presented by Nike

6A Boys Results

Athletic Timing                                          DirectAthletics MeetPro
                     OSAA / OnPoint Community Credit Union                      
 2023 CROSS COUNTRY STATE CHAMPIONSHIPS, Lane Community College, OR - 11/4/2023 

6A Boys 5K
========================================================================================
Rank Team                      Score    Total        1    2    3    4    5    6    7    
========================================================================================
   1 Franklin                  43       1:20:25      3    5    6    13   16   18   102  
   2 Jesuit                    85       1:21:53      4    11   21   23   26   29        
   3 Ida B. Wells              154      1:23:18      2    32   33   42   45   53   59   
   4 Central Catholic          169      1:24:01      10   31   39   40   49   57   95   
   5 Jefferson                 176      1:24:03      15   17   20   55   69   123       
   6 West Salem                193      1:23:50      1    24   27   60   81   85   115  
   7 Sherwood                  245      1:25:18      12   44   52   65   72   104  105  
   8 South Eugene              267      1:25:54      30   37   58   66   76   82   100  
   9 Grant                     273      1:25:59      38   48   54   62   71   73   86   
  10 Sunset                    275      1:25:52      19   43   56   74   83   88   93   
  11 Adrienne Nelson           280      1:26:34      14   25   34   89   118  120  122  
  12 Forest Grove              284      1:26:14      9    46   50   68   111  114  117  
  13 Sheldon                   287      1:25:47      7    8    75   96   101  108  119  
  14 Glencoe                   295      1:26:29      28   41   51   78   97   106  121  
  15 North Medford             315      1:26:40      22   36   79   80   98   103  116  
  16 Lakeridge                 353      1:27:33      47   63   64   87   92   94   109  
  17 McNary                    372      1:27:56      35   61   67   99   110  112       
  18 Oregon City               412      1:28:35      70   77   84   90   91   107  113  

===========================================================================
  Pl Athlete                 Yr Team                      Score       Time 
===========================================================================
   1 MEIER, Jack             SR West Salem                    1    15:23.7 
   2 DANIELSON, Asher        SR Ida B. Wells                  2    15:40.0 
   3 COURCELLE, Zafer        JR Franklin                      3    15:42.8 
   4 SWANSON, Caden          SR Jesuit                        4    15:43.5 
   5 MCEWEN, Brennan         JR Franklin                      5    15:54.0 
   6 NELSON, Emil            SR Franklin                      6    16:00.1 
   7 SCHOENHERR, Malachi     SO Sheldon                       7    16:04.5 
   8 REEDER, Adam            SR Sheldon                       8    16:11.5 
   9 MARQUIS, Sawyer         JR Forest Grove                  9    16:13.8 
  10 BRISCOE, Finn           JR Central Catholic             10    16:14.5 
  11 FLETCHER, Brayden       SO Jesuit                       11    16:16.7 
  12 WENIGER, Dylan          JR Sherwood                     12    16:21.0 
  13 JENSEN, Kai             SO Cleveland                          16:22.5 
  14 HAYWOOD-O'NEILL, Rowan  SR Franklin                     13    16:22.9 
  15 PENUEL, Collin          SR Southridge                         16:23.1 
  16 MILES, Kai              SR Adrienne Nelson              14    16:23.7 
  17 ROY, Sam                SR Jefferson                    15    16:24.2 
  18 JOHNSON, Timothy        SR Roseburg                           16:24.5 
  19 MCQUILLEN, Leaf         JR Franklin                     16    16:24.7 
  20 RADECKI, Roman          JR Jefferson                    17    16:26.8 
  21 HORNER, Rowan           SR Franklin                     18    16:27.4 
  22 HRETCANU, Paul          FR Tigard                             16:29.5 
  23 CESAR, Avery            SR Sunset                       19    16:29.9 
  24 HAM, Jacob              SR Westview                           16:30.0 
  25 COOK, Leo               SR Lake Oswego                        16:30.9 
  26 MCMILLAN, Koen          SR Jefferson                    20    16:32.4 
  27 STRUB, Coen             JR Jesuit                       21    16:32.5 
  28 LEE, Finn               JR Lincoln                            16:34.8 
  29 NICHOLSON, Josh         SR Century                            16:34.8 
  30 ZAVALA, Elijah          JR North Medford                22    16:34.9 
  31 WILLIAMS, Kellen        SO Jesuit                       23    16:35.8 
  32 BELL, Justin            JR West Salem                   24    16:39.8 
  33 YANG, Joe               SR Adrienne Nelson              25    16:40.9 
  34 HANNAGAN, Jaia          SR Grants Pass                        16:42.3 
  35 FLEMING, Loland         JR Jesuit                       26    16:44.4 
  36 DIAZ-GARCIA, Emiliano   SO Clackamas                          16:44.9 
  37 FISHER, Peyton          SR Roseburg                           16:45.6 
  38 LIPPERT, Ryan           JR West Linn                          16:45.9 
  39 HEPNER, Joshua          JR McDaniel                           16:46.9 
  40 FENSKE, Garrett         JR West Salem                   27    16:47.6 
  41 SHAW, Spencer           JR Glencoe                      28    16:48.5 
  42 SCHUMACHER, Eric        SR Jesuit                       29    16:48.6 
  43 SHIBATA, Yosuke         FR South Eugene                 30    16:49.0 
  44 HAWKINS, Mason          JR Central Catholic             31    16:49.1 
  45 BERKAW, Chase           JR Ida B. Wells                 32    16:49.2 
  46 NELSON, Quentin         SR Ida B. Wells                 33    16:49.5 
  47 WALTON, Tyler           SO Adrienne Nelson              34    16:50.1 
  48 DUNCAN, Cain            SR McNary                       35    16:50.6 
  49 HUFFMAN, Logan          SR North Medford                36    16:50.8 
  50 KOHLER, Silas           SR South Eugene                 37    16:53.4 
  51 GILKEY, Grady           SO Grant                        38    16:53.5 
  52 SHORR, Greer            SO Central Catholic             39    16:54.1 
  53 STEVES, Owen            SR Cleveland                          16:54.9 
  54 CANADAY, Jack           JR Central Catholic             40    16:55.9 
  55 MASON, Logan            JR Glencoe                      41    16:58.1 
  56 RATNER, Misha           SR Ida B. Wells                 42    16:58.3 
  57 OLSON, Ronan            FR Sunset                       43    16:58.3 
  58 CHIDESTER, Jack         SR Sherwood                     44    16:58.5 
  59 MOORE, Zane             SR Ida B. Wells                 45    17:00.4 
  60 KRIEGER, Ethan          JR Forest Grove                 46    17:01.0 
  61 RIEMAN, Matt            SR Grants Pass                        17:02.4 
  62 BLANK, Gustav           JR McMinnville                        17:05.6 
  63 FOGARTY, Curran         JR Lakeridge                    47    17:06.2 
  64 DUVIVIER, Noah          JR Grant                        48    17:06.2 
  65 MILLER, Liam            JR Central Catholic             49    17:06.9 
  66 DAVENPORT, Isaac        SR Forest Grove                 50    17:07.6 
  67 EUCHI, Kaleb            SR Westview                           17:08.3 
  68 KLINGLER, Jared         JR Glencoe                      51    17:08.3 
  69 NORMAN, Kole            FR Sherwood                     52    17:08.5 
  70 EHRHART, Alex           JR Tualatin                           17:08.7 
  71 MCLEAN, Jack            JR Tigard                             17:09.2 
  72 ZEITZER, Noah           JR Ida B. Wells                 53    17:09.8 
  73 ASLAKSON, Leonardo      JR Grant                        54    17:11.9 
  74 O'NEAL, Henry           JR Jefferson                    55    17:13.8 
  75 SHENOY KUDPI, Rohan     JR Sunset                       56    17:14.0 
  76 HARPSTER, Jack          JR Central Catholic             57    17:14.2 
  77 MYCO, Isaiah            SR South Eugene                 58    17:14.3 
  78 BORGMEIER, Max          JR Ida B. Wells                 59    17:15.5 
  79 CHEN, Kyle              SR Clackamas                          17:15.7 
  80 HENKEL, Trevor          JR West Salem                   60    17:18.7 
  81 PICAZO, Yosef           SO McNary                       61    17:19.7 
  82 PAULI, Shamus           SR Grant                        62    17:20.6 
  83 ANDREWS, Jack           SR Lakeridge                    63    17:21.0 
  84 GODFREY, Beckett        SO Lakeridge                    64    17:21.7 
  85 HAM, Ammon              SO Westview                           17:22.1 
  86 EDDINGTON, Kurt         SR Sherwood                     65    17:22.5 
  87 LATHAM, Joseph          SO Roseburg                           17:22.8 
  88 VERGES, Raul            SR South Eugene                 66    17:22.8 
  89 KAEHLER, Brayden        JR McNary                       67    17:23.5 
  90 BROWN, Riley            JR Forest Grove                 68    17:24.1 
  91 GREENSTED, Kai          SR Jefferson                    69    17:25.2 
  92 TAPIA, Sergio           JR Tigard                             17:25.6 
  93 MCKENZIE, Hunter        FR Oregon City                  70    17:25.9 
  94 SMITH, Caden            SR Newberg                            17:26.1 
  95 RUMBERGER, Nathaniel    JR Grant                        71    17:26.5 
  96 SCHWANZ, Abel           JR Sherwood                     72    17:26.9 
  97 MARTINEZ-PLACHTA, Wynto FR Grant                        73    17:27.4 
  98 ALLEN, Corbin           JR Sunset                       74    17:27.7 
  99 KEHREIN, Benjamin       SO Sheldon                      75    17:32.5 
 100 BREMER, Jan             SR South Eugene                 76    17:33.6 
 101 SORENSEN, Logan         SO Oregon City                  77    17:35.2 
 102 WHITE, Nathan           SO Glencoe                      78    17:35.5 
 103 NEAMAN, Dakota          JR Sprague                            17:36.7 
 104 WEBSTER, Uriah          FR North Medford                79    17:36.8 
 105 WEBSTER, Porter         JR North Medford                80    17:38.8 
 106 MARTIN, Brycen          JR South Salem                        17:39.1 
 107 MCGUIRK, Dylan          SO West Salem                   81    17:39.3 
 108 BROWN, Tai              SO West Linn                          17:40.6 
 109 VERGES, Ricard          SR South Eugene                 82    17:41.1 
 110 ZERAMBY, Drake          JR Sunset                       83    17:41.3 
 111 EFTEKHAR, Rylan         JR Lake Oswego                        17:41.6 
 112 SCOTT, Tyler            JR Oregon City                  84    17:44.4 
 113 VENTI, Nolan            SO West Salem                   85    17:45.5 
 114 HASSER, Colton          SO Grant                        86    17:47.0 
 115 RODRIGANO, Matthew      SO Lakeridge                    87    17:47.7 
 116 HOMER, Riley            SR Sunset                       88    17:49.9 
 117 SATTERLEE, Lucas        JR Mountainside                       17:52.2 
 118 STOUT, Benjamin         SO Adrienne Nelson              89    17:52.8 
 119 WHITE, Adam             SR Oregon City                  90    17:54.1 
 120 REED, Joel              JR Oregon City                  91    17:54.8 
 121 ROLSTAD, Finn           SR Lakeridge                    92    17:55.5 
 122 VERBIEST, Willem        SR Sunset                       93    17:56.9 
 123 HARBISON, Jack          SO Lakeridge                    94    17:57.1 
 124 DEVINE, Conal           SO Central Catholic             95    17:57.4 
 125 MCCONDOCHIE, Ryan       JR Sheldon                      96    17:57.4 
 126 FRONGNER, Garrett       JR Glencoe                      97    17:57.7 
 127 DOWNEY, Brayden         JR North Medford                98    17:58.4 
 128 ESTRADA, Vince          JR McNary                       99    17:58.8 
 129 SANGHVI, Tejas          SO South Eugene                100    18:00.1 
 130 WHITE, Lucas            SO Sheldon                     101    18:00.5 
 131 EMERT, Alex             JR Franklin                    102    18:01.6 
 132 LATVALA, Connor         JR North Medford               103    18:04.8 
 133 VALDEZ, Lukas           SR Sherwood                    104    18:06.7 
 134 PATE, Camden            JR Barlow                             18:08.6 
 135 STEIN, Braden           SO Sherwood                    105    18:08.9 
 136 HAYES, Logan            SR McMinnville                        18:09.2 
 137 KLAWETTER, Samuel       SR Clackamas                          18:10.7 
 138 LONG, Tyler             JR Glencoe                     106    18:11.7 
 139 MORTENSEN, Clark        JR Oregon City                 107    18:12.7 
 140 CAMPBELL, Ash           SO Sheldon                     108    18:14.4 
 141 HAGEN, Anders           SO Sprague                            18:16.1 
 142 BENDER, Dominic         SO Lakeridge                   109    18:17.4 
 143 ZIESEMER, Josiah        SR McNary                      110    18:23.1 
 144 WILLIS, Stephen         JR Forest Grove                111    18:27.3 
 145 NEVEL, Eelan            SR Sprague                            18:29.8 
 146 OLMOS, Jacob            JR McNary                      112    18:30.0 
 147 CONWAY, James           SO Oregon City                 113    18:30.7 
 148 KOSCHMANN, Murray       SO Forest Grove                114    18:37.9 
 149 MARKLE, Brandon         JR West Salem                  115    18:40.8 
 150 NEELY, Owen             JR North Medford               116    18:43.4 
 151 DOBER, Gavin            FR Forest Grove                117    18:44.7 
 152 STOUT, Evan             FR Adrienne Nelson             118    18:46.1 
 153 SCHNEIDER, Kellen       FR Sheldon                     119    18:47.0 
 154 MEDINA, Aidan           JR Adrienne Nelson             120    18:55.1 
 155 HOLT, Ethan             SO Glencoe                     121    19:01.8 
 156 BORSCHEL, Reid          JR Adrienne Nelson             122    19:10.5 
 157 WILLIAMS, Colin         JR Sprague                            19:26.0 
 158 ESHOO, Eshia            JR Jefferson                   123    21:22.6 

2023 OSAA / OnPoint Community Credit Union Cross Country State Championships Presented by Nike

6A Girls Results

Athletic Timing                                          DirectAthletics MeetPro
                     OSAA / OnPoint Community Credit Union                      
 2023 CROSS COUNTRY STATE CHAMPIONSHIPS, Lane Community College, OR - 11/4/2023 

6A Girls 5K
========================================================================================
Rank Team                      Score    Total        1    2    3    4    5    6    7    
========================================================================================
   1 Jesuit                    32       1:32:46      1    4    5    8    14   18   22   
   2 Lincoln                   46       1:33:57      2    9    10   12   13   29   48   
   3 Sunset                    159      1:37:57      6    27   35   45   46   58   64   
   4 Lakeridge                 159      1:38:44      16   19   25   44   55   70        
   5 Central Catholic          177      1:39:04      11   23   30   41   72   96   100  
   6 Lake Oswego               184      1:39:17      15   24   39   49   57   73   77   
   7 Tigard                    215      1:40:15      20   36   37   60   62   90   98   
   8 Sherwood                  231      1:40:45      31   34   38   63   65   74   117  
   9 Franklin                  242      1:41:08      33   42   50   56   61   86   92   
  10 Westview                  250      1:41:23      32   47   51   54   66   67   95   
  11 Tualatin                  264      1:42:26      3    21   59   84   97   112  116  
  12 West Salem                277      1:42:22      7    40   69   80   81   82   87   
  13 Ida B. Wells              342      1:45:24      17   76   78   83   88   91   107  
  14 Roseburg                  381      1:47:21      26   75   85   94   101  105  110  
  15 South Eugene              411      1:48:49      28   89   93   99   102  106  109  
  16 Newberg                   411      1:48:59      52   53   79   104  123  124  125  
  17 South Salem               444      1:50:17      43   71   103  108  119  120  121  
  18 Sandy                     521      1:53:38      68   111  113  114  115  118  122  

*Tiebreakers                                                                    
Sunset              6       27      35      45      46      *58     
Lakeridge           16      19      25      44      55      70      
                                                                    
South Eugene        28      89      93      99      102     *106    
Newberg             52      53      79      104     123     124     
                                                                    


===========================================================================
  Pl Athlete                 Yr Team                      Score       Time 
===========================================================================
   1 BENNETT, Emma           JR Jesuit                        1    18:00.2 
   2 LINCOLN, Ellery         FR Lincoln                       2    18:17.0 
   3 DALGAS, Nelida          SO North Salem                        18:23.6 
   4 AYERS, Lauren           SR Tualatin                      3    18:28.5 
   5 HUDNUT, Liliana         SR Jesuit                        4    18:29.2 
   6 O'SCANNLAIN, Maeve      FR Jesuit                        5    18:29.5 
   7 SCHAEFFER, Elissa       SO Sunset                        6    18:30.6 
   8 MEIER, Avery            SO West Salem                    7    18:35.1 
   9 BEIL, Amalie            SR Jesuit                        8    18:38.1 
  10 MALINOSKI, Sophia       JR Lincoln                       9    18:43.1 
  11 SAAVEDRA, Keira         SR Lincoln                      10    18:51.4 
  12 MCGILLIS, Ella          SR Central Catholic             11    18:52.3 
  13 JAMES, Amelia           SR Lincoln                      12    18:59.3 
  14 HENRIKSEN, Elyse        SO Lincoln                      13    19:05.6 
  15 O'SCANNLAIN, Maura      JR Jesuit                       14    19:08.3 
  16 LIM, Sydney             SR Lake Oswego                  15    19:11.7 
  17 HOULIHAN, Grace         SO Lakeridge                    16    19:18.7 
  18 FALE, Josephine         SR Ida B. Wells                 17    19:19.2 
  19 O'NEILL, Audrey         SR Jesuit                       18    19:20.4 
  20 HUYLER, Hannah          JR Lakeridge                    19    19:20.6 
  21 KIM, Sabine             SR Tigard                       20    19:21.0 
  22 GERLACH, Lauren         FR Tualatin                     21    19:21.3 
  23 CAMPBELL, Amelia        JR Grant                              19:24.9 
  24 WELSH, Elizabeth        FR Jesuit                       22    19:26.4 
  25 DALE, Lydia             SR Oregon City                        19:26.6 
  26 RECTOR, Zoe             SR Central Catholic             23    19:27.3 
  27 THOMPSON, Joelle        JR Lake Oswego                  24    19:28.2 
  28 SMITH, Olivia           SR Lakeridge                    25    19:34.6 
  29 ECKMAN, Sylvia          JR Roseburg                     26    19:35.7 
  30 BALAZS, Kailua          JR Sunset                       27    19:36.7 
  31 MCCART, Elizabeth       JR South Eugene                 28    19:37.3 
  32 REID, Sam               JR Lincoln                      29    19:37.8 
  33 DANISH, Mira            JR Central Catholic             30    19:41.0 
  34 THOMAS, Tyler           FR Sherwood                     31    19:41.1 
  35 SANDGREN, Ella          JR Westview                     32    19:42.5 
  36 ROBERTSON, Emily        JR Franklin                     33    19:44.5 
  37 GRUNOW, Anna            JR Sherwood                     34    19:46.0 
  38 ROSKOWSKI, Emily        SR Sunset                       35    19:46.3 
  39 JOULE, Sydney           FR Tigard                       36    19:48.7 
  40 HEIDT, Leah             SO Tigard                       37    19:49.4 
  41 BUGHER, Evylee          FR Sherwood                     38    19:50.3 
  42 HOWARD, Sofie           JR Lake Oswego                  39    19:54.3 
  43 LONIGAN, Gitte          JR West Salem                   40    19:54.7 
  44 PHELPS, Marilyn         SO Central Catholic             41    19:56.7 
  45 BAREILLES, Gigi         SR Franklin                     42    19:57.7 
  46 BECKER, Lucy            SR South Salem                  43    19:58.0 
  47 ROSENFELD, Brannan      SR Beaverton                          19:58.7 
  48 BRAKENHIELM, Sigrid     JR Lakeridge                    44    20:00.9 
  49 CESAR, Naomi            FR Sunset                       45    20:00.9 
  50 MILLER, Rowan           SR Sunset                       46    20:01.6 
  51 HEUSSNER, Brooke        SR Westview                     47    20:04.0 
  52 GRAMSTAD, Mia           SR Lincoln                      48    20:07.3 
  53 PLASSE, Noelle          JR Lake Oswego                  49    20:12.0 
  54 GREY, Nettle            JR Grants Pass                        20:12.9 
  55 ROBERTSON, Hailie       JR Franklin                     50    20:18.1 
  56 TAYLOR, Nicole          JR Westview                     51    20:21.8 
  57 WHEATLEY, Abigail       SO Newberg                      52    20:24.8 
  58 CASTANEDA, Sophia       SO Newberg                      53    20:26.8 
  59 JONES, Sonja            JR Westview                     54    20:28.0 
  60 LARSON, Megan           SR Lakeridge                    55    20:28.3 
  61 FAJARDO, Alison         FR Franklin                     56    20:29.6 
  62 SHELDON, Taylor         SO Lake Oswego                  57    20:30.2 
  63 CARTER, Ravenna         JR Sunset                       58    20:31.4 
  64 PRUSS, Isabelle         JR Glencoe                            20:32.5 
  65 GATES, Karys            SR Tualatin                     59    20:33.6 
  66 THOMPSON, Chloe         JR Tigard                       60    20:35.4 
  67 KAUFFMAN-SMITH, Marin   SR Franklin                     61    20:38.0 
  68 RUST, Makaila           SO Tigard                       62    20:40.3 
  69 BUGHER, Senoya          JR Sherwood                     63    20:41.7 
  70 KHAN, Tazkyah           SR Sunset                       64    20:42.3 
  71 TERRY, Charlotte        SR McMinnville                        20:43.6 
  72 GILL, Heidi             SR Sherwood                     65    20:45.6 
  73 GATTON, Emily           SO Westview                     66    20:45.9 
  74 CARRIER, Paige          JR Westview                     67    20:46.8 
  75 MCGAUGHEY, Susan        SR Sandy                        68    20:51.0 
  76 DUYCK, Averie           SR Glencoe                            20:53.3 
  77 ROMMEL, Julianne        SR West Salem                   69    20:54.7 
  78 SCHNURBUSCH, Jocelyn    SO McNary                             20:56.0 
  79 MOE, Alison             SR Clackamas                          20:56.2 
  80 JONES, Tatum            SO Sprague                            21:02.8 
  81 KORNACHUK, Breckyn      SR Lakeridge                    70    21:04.6 
  82 KOLB, Chloe             JR South Salem                  71    21:04.7 
  83 VANDERWAL, Zoe          SR Central Catholic             72    21:05.8 
  84 PILSTROM, Raquel        JR Lake Oswego                  73    21:09.2 
  85 SWITZER, Mila           JR Sherwood                     74    21:13.2 
  86 VANDERWERFF, Vikki      JR Roseburg                     75    21:15.5 
  87 COFFEY-READ, Jane       SO Ida B. Wells                 76    21:16.0 
  88 HILL, Bristol           SO Lake Oswego                  77    21:16.2 
  89 GIPP, Teia              JR Ida B. Wells                 78    21:16.9 
  90 ESZENYI, Dominique      SR Newberg                      79    21:19.4 
  91 GILBERT, Karalyn        SR Sheldon                            21:23.3 
  92 RASCA, Mia              SO West Salem                   80    21:27.9 
  93 WOODS, Samantha         JR West Salem                   81    21:29.3 
  94 ALLEN, Addison          FR Grants Pass                        21:33.3 
  95 EVANS, Abby             SO West Salem                   82    21:33.3 
  96 BOLLMAN-LECHNER, Kailyn SO McNary                             21:33.7 
  97 ROBINSON, Phoebe        SR Ida B. Wells                 83    21:36.7 
  98 BECKER, Ayla            JR Tualatin                     84    21:39.8 
  99 MCDONALD, Ella          SR Roseburg                     85    21:43.0 
 100 RUE, Yemi               JR McMinnville                        21:44.1 
 101 KENNEDY-WONG, Lucianne  SR Franklin                     86    21:46.3 
 102 MEJIA, Cyerra           JR South Medford                      21:46.5 
 103 TICE, Lillian           JR West Salem                   87    21:50.4 
 104 COCHRAN, Anaya          JR Ida B. Wells                 88    21:55.0 
 105 HUNTER, Maya            SR South Eugene                 89    21:56.0 
 106 HESTON, Clara           FR Barlow                             21:56.3 
 107 CZARNECKI, Sylvia       JR Sheldon                            21:56.8 
 108 JOHNSON, Caroline       SR Tigard                       90    21:58.6 
 109 HURD, Avila             JR Ida B. Wells                 91    22:08.1 
 110 SHRALL, Paloma          FR Franklin                     92    22:10.9 
 111 LUDWIG, Cora            FR South Eugene                 93    22:11.3 
 112 MCLAUGHLIN, Rylie       SO Roseburg                     94    22:11.5 
 113 MARGASON, Chloe         JR Westview                     95    22:12.8 
 114 RASMUSSEN, Sophie       SR Central Catholic             96    22:14.3 
 115 STRUK, Daisy            JR McMinnville                        22:18.9 
 116 NELSON, Molly           SO Adrienne Nelson                    22:18.9 
 117 MORRIS, Avery           JR Gresham                            22:20.0 
 118 SMITH, Sydney           JR Tualatin                     97    22:22.3 
 119 BENJAMIN, Mackenzie     JR Tigard                       98    22:23.8 
 120 CHINITZ-MITAL, Jessica  FR South Eugene                 99    22:27.6 
 121 KNUTSON, Shelby         JR Central Catholic            100    22:29.8 
 122 OJEDA-GUZMAN, Julie     SO Roseburg                    101    22:34.9 
 123 MILLER, Cassidy         SR South Eugene                102    22:35.8 
 124 BUSWELL, Olivia         JR South Salem                 103    22:39.4 
 125 HERBOLDT, Isabella      SR Newberg                     104    22:39.6 
 126 KROEKER, Noelle         SO Roseburg                    105    22:40.0 
 127 SNELLING, Audrey        JR South Eugene                106    22:45.3 
 128 DAVIES, Jordyn          SR Ida B. Wells                107    22:45.5 
 129 BUSWELL, Sophia         JR South Salem                 108    22:45.9 
 130 WATKINS, Renee          FR South Eugene                109    22:49.5 
 131 SMITH, Molly            FR Roseburg                    110    22:55.9 
 132 BOSONE, Augusta         SR Sheldon                            22:59.5 
 133 CARNEIRO, Gianna        SO Sandy                       111    23:00.4 
 134 AUBRYLLE NIVERA, Chobei SO Tualatin                    112    23:06.4 
 135 HUTCHISON, Chloe        FR Sandy                       113    23:09.1 
 136 WEDELL, Lilley          JR Sandy                       114    23:14.4 
 137 LINDAMAN, Anna          SO Clackamas                          23:16.2 
 138 FLEMING-HARRIS, Brynn   SO Sandy                       115    23:22.3 
 139 HALE, Jackson           FR Tualatin                    116    23:26.8 
 140 SAPPENFIELD, Grace      SO Sherwood                    117    23:40.2 
 141 RICKETTS, Ruth          JR Sandy                       118    23:47.6 
 142 BUCK, Gwyn              JR South Salem                 119    23:48.7 
 143 ORR, Ashley             SO South Salem                 120    23:59.3 
 144 HIATT, Cecelia          JR South Salem                 121    23:59.3 
 145 HUTCHINSON, Katelyn     SR Sandy                       122    24:07.7 
 146 BYERLEY, Eliana         FR Newberg                     123    24:08.0 
 147 SMITH, Hailey           SO Newberg                     124    24:08.1 
 148 SEITS, Abby             SO Newberg                     125    24:38.9 

2023 OSAA / OnPoint Community Credit Union Cross Country State Championships Presented by Nike

5A Boys Results

Athletic Timing                                          DirectAthletics MeetPro
                     OSAA / OnPoint Community Credit Union                      
 2023 CROSS COUNTRY STATE CHAMPIONSHIPS, Lane Community College, OR - 11/4/2023 

5A Boys 5K
========================================================================================
Rank Team                      Score    Total        1    2    3    4    5    6    7    
========================================================================================
   1 Crater                    37       1:19:49      1    2    9    12   13   18   24   
   2 Summit                    64       1:21:13      3    6    11   16   28   33   37   
   3 Corvallis                 169      1:26:23      17   19   42   45   46   57   70   
   4 South Albany              175      1:26:07      8    10   38   51   68   69   87   
   5 Hood River Valley         177      1:26:44      20   27   31   49   50   74   86   
   6 Central                   184      1:26:35      5    14   40   52   73   82   90   
   7 Wilsonville               195      1:27:08      7    29   32   55   72   76   88   
   8 Caldera                   199      1:27:14      4    35   48   54   58   61   71   
   9 Springfield               202      1:27:42      22   23   26   64   67   83   84   
  10 Crescent Valley           207      1:27:47      21   30   41   56   59   65   75   
  11 Canby                     237      1:29:14      25   39   43   53   77   85   89   
  12 North Eugene              242      1:29:04      34   36   47   62   63   66   80   
  13 Churchill                 276      1:30:56      15   44   60   78   79   81   91   

===========================================================================
  Pl Athlete                 Yr Team                      Score       Time 
===========================================================================
   1 KITCHEN, Tayvon         JR Crater                        1    15:26.2 
   2 TOSTENSON, Josiah       JR Crater                        2    15:32.2 
   3 LAUGHLIN-HALL, Noah     SR Summit                        3    15:33.1 
   4 MORICAL, Mason          SO Caldera                       4    15:44.3 
   5 CIRINO, Ty              SO Central                       5    15:44.7 
   6 BOAZ, Hayden            JR Summit                        6    15:47.1 
   7 WILDE, Liam             SO Wilsonville                   7    15:55.2 
   8 RESNIK, Matthew         SR South Albany                  8    15:58.2 
   9 GARNICA, Shaun          SR Crater                        9    16:00.7 
  10 CAMPBELL, Zander        JR South Albany                 10    16:04.7 
  11 WILLIAMS, Kaden         SO Summit                       11    16:11.9 
  12 DODDINGTON, Caleb       SR Crater                       12    16:17.8 
  13 HEADLEY, Grant          JR Crater                       13    16:32.0 
  14 WENDRING, Aidan         SO Central                      14    16:32.8 
  15 GIBBS, Alesandro        SR Churchill                    15    16:34.4 
  16 LORD, Jensen (Kirk)     SR Summit                       16    16:37.3 
  17 FIEGENER, Cole          JR Corvallis                    17    16:38.1 
  18 HOKANSON, Ivar          JR Crater                       18    16:38.1 
  19 BETTS, Miles            SO Corvallis                    19    16:38.6 
  20 SNOW, Sean              SR La Salle Prep                      16:39.2 
  21 KING, Logan             JR Hood River Valley            20    16:39.7 
  22 ARTHUR, JD              JR Silverton                          16:42.9 
  23 BAKER, Ian              JR Crescent Valley              21    16:44.0 
  24 HOUSTON, Aonghas        SR Springfield                  22    16:51.3 
  25 LAMB, Conner            SR Springfield                  23    16:53.2 
  26 HELLMANN, Jeffrey       SR Crater                       24    16:55.0 
  27 TILDEN, Jacob           SR Canby                        25    16:55.5 
  28 FULLER, Owen            SR Springfield                  26    16:57.0 
  29 WAGNER, Kai             JR Hood River Valley            27    17:01.1 
  30 DEAN-ZIEGLER, Jackson   JR Summit                       28    17:02.8 
  31 GRANT, Brady            SO Wilsonville                  29    17:03.9 
  32 TAYLOR, Gavin           SR Ridgeview                          17:05.0 
  33 POLLOCK, Cody           JR Crescent Valley              30    17:08.1 
  34 KNOLL, Sam              SO Hood River Valley            31    17:10.0 
  35 FISH, Parker            JR Wilsonville                  32    17:12.8 
  36 MILLER, Finn            JR Summit                       33    17:15.4 
  37 WOFFORD, Joseph         JR North Eugene                 34    17:15.7 
  38 HARRIS, Luke            JR Caldera                      35    17:16.7 
  39 DAVIS, Alder            SO North Eugene                 36    17:16.8 
  40 STILSON, Drew           SR Summit                       37    17:17.8 
  41 BENNETT, Kaleb          SR South Albany                 38    17:23.6 
  42 DEWAR, Andrew           JR Canby                        39    17:26.9 
  43 SWARTZFAGER, Truman     JR Central                      40    17:28.8 
  44 VAN TRESS, William      SO Crescent Valley              41    17:29.0 
  45 WEISEL, Jack            JR Corvallis                    42    17:34.9 
  46 SMITH, Rhett            SR Canby                        43    17:40.9 
  47 PRENEVOST, Kobi         JR Churchill                    44    17:43.2 
  48 PARMIGIANI, Joseph      SR Corvallis                    45    17:43.2 
  49 ATKINSON, Calvin        SR Corvallis                    46    17:47.4 
  50 MCKINNIS, Ashenafi      FR North Eugene                 47    17:51.7 
  51 DONALDSON, Noah         SO Caldera                      48    17:53.9 
  52 COFFMAN, Victor         SO Hood River Valley            49    17:55.0 
  53 KERR, Davis             JR Hood River Valley            50    17:57.8 
  54 JOHNSTON, Robbie        SR South Albany                 51    17:59.4 
  55 BUTLER, John            SR Central                      52    18:00.6 
  56 STODDART, Corbin        SO Canby                        53    18:01.9 
  57 CLARK, Owen             JR Caldera                      54    18:03.0 
  58 THIESSEN, Joel          SR Wilsonville                  55    18:08.7 
  59 TOKARCZYK, Nikolas      JR Crescent Valley              56    18:08.9 
  60 CURTIS, Oliver          SR Corvallis                    57    18:12.4 
  61 JACKSON, Nash           FR Caldera                      58    18:15.3 
  62 VELEZ, Josiah           JR Crescent Valley              59    18:16.7 
  63 DUFF-ESTRADA, Hestin    SR Churchill                    60    18:18.4 
  64 WARD, Aaron             JR Caldera                      61    18:18.7 
  65 ROOSEBOOM, Moses        SO North Eugene                 62    18:19.5 
  66 GORDON, Finn            SR North Eugene                 63    18:19.8 
  67 SNYDER, Tobias          SR Springfield                  64    18:20.5 
  68 HARDY, Samuel           JR Crescent Valley              65    18:21.4 
  69 STERNER, Leo            JR North Eugene                 66    18:22.1 
  70 WALKER, Joshua          SR Springfield                  67    18:39.2 
  71 FULLETON, Chase         FR South Albany                 68    18:40.8 
  72 SAVILLE, Colin          SO South Albany                 69    18:42.9 
  73 WROLSTAD, Saffin        FR Corvallis                    70    18:45.1 
  74 MCCOWN, Ash             JR Caldera                      71    18:45.9 
  75 BURT, David             SR Wilsonville                  72    18:46.8 
  76 ORTIZ HEREDIA JR, Alfre SR Central                      73    18:47.4 
  77 GERALD, Colin           SO Hood River Valley            74    18:51.5 
  78 WISNIEWSKI, Eli         SR Crescent Valley              75    19:01.7 
  79 FISH, Hayden            FR Wilsonville                  76    19:08.1 
  80 COLLINS, Caden          FR Canby                        77    19:08.2 
  81 BRIGGS, Alexander       JR Churchill                    78    19:09.0 
  82 SOEBY, Tautai           SO Churchill                    79    19:10.7 
  83 REMEDIOS, Anil          SR North Eugene                 80    19:30.0 
  84 ZARATE, Alexander       SO Churchill                    81    19:30.9 
  85 PEMBERTON, Adrian       JR Central                      82    19:34.9 
  86 LE, Jayden              SR Springfield                  83    19:41.0 
  87 CURTIS, Simon           SO Springfield                  84    19:41.7 
  88 MUNOZ, Eliab            SR Canby                        85    19:46.9 
  89 WEISSNER, Jacob         JR Hood River Valley            86    19:47.7 
  90 KNECHT, Wyatt           SO South Albany                 87    19:54.8 
  91 BERTELL, Kaden          FR Wilsonville                  88    19:57.9 
  92 LUCAS, Aiden            JR Canby                        89    20:08.8 
  93 KORBE, Keagan           SO Central                      90    20:10.9 
  94 KAI, Kearns             JR Churchill                    91    20:11.3 

2023 OSAA / OnPoint Community Credit Union Cross Country State Championships Presented by Nike

5A Girls Results

Athletic Timing                                          DirectAthletics MeetPro
                     OSAA / OnPoint Community Credit Union                      
 2023 CROSS COUNTRY STATE CHAMPIONSHIPS, Lane Community College, OR - 11/4/2023 

5A Girls 5K
========================================================================================
Rank Team                      Score    Total        1    2    3    4    5    6    7    
========================================================================================
   1 Summit                    64       1:37:39      6    9    11   14   24   27   29   
   2 Crater                    66       1:37:37      2    3    17   19   25   26   32   
   3 Crescent Valley           85       1:37:43      1    5    16   23   40   57   73   
   4 Caldera                   126      1:42:26      7    12   28   35   44   59   76   
   5 Corvallis                 149      1:44:18      8    15   36   41   49   61   67   
   6 Dallas                    170      1:45:50      21   31   33   38   47   56   63   
   7 Wilsonville               190      1:46:52      18   20   34   54   64   81   87   
   8 La Salle Prep             218      1:48:55      10   37   48   55   68   75   86   
   9 Hood River Valley         247      1:50:23      13   46   60   62   66   71   80   
  10 Redmond                   255      1:51:17      30   39   43   69   74   84   88   
  11 Springfield               274      1:53:20      22   45   50   78   79   85   89   
  12 Silverton                 275      1:53:08      42   52   53   58   70   72   77   
  13 North Eugene              285      1:53:56      4    51   65   82   83             

===========================================================================
  Pl Athlete                 Yr Team                      Score       Time 
===========================================================================
   1 WISNIEWSKI, Emily       JR Crescent Valley               1    17:05.8 
   2 BIGEJ, MacKenzie        JR Canby                              18:08.5 
   3 SIEBERT, Lindsay        SR Crater                        2    18:24.9 
   4 WEST, Emma              JR Crater                        3    18:32.3 
   5 NICE, Artana            SR North Eugene                  4    18:35.9 
   6 WEISS, Lillian          SO Crescent Valley               5    18:40.8 
   7 DICHARRY, Eva           SO Summit                        6    18:50.9 
   8 CARNEY, Maddie          FR Caldera                       7    19:02.4 
   9 MIDDLETON, Kate         SR Corvallis                     8    19:08.8 
  10 KNOX, Skye              SO Summit                        9    19:13.2 
  11 WEST, Evonna            SR Ridgeview                          19:19.3 
  12 CRIMIN, Maya            JR La Salle Prep                10    19:19.6 
  13 BOWEN, Taylin           SO Summit                       11    19:19.6 
  14 CRAMP, Sage             JR Caldera                      12    19:19.8 
  15 PERRIN, Syl             SO Hood River Valley            13    19:25.9 
  16 DOGGETT, Bethany        JR West Albany                        19:26.6 
  17 CONNOLLY, Elizabeth     FR Summit                       14    19:41.3 
  18 WILLIAMS, Lucia         SO Corvallis                    15    19:42.2 
  19 KELLY, Sasha            JR Crescent Valley              16    19:43.3 
  20 SALVIONE, Gabriella     JR Putnam                             19:46.6 
  21 DAVENPORT, Brynn        FR Crater                       17    19:56.6 
  22 MILANOVICH, Ella        SR Wilsonville                  18    20:01.2 
  23 GARNICA, Reese          SO Crater                       19    20:02.0 
  24 KIPE, Jadyn             JR Wilsonville                  20    20:02.0 
  25 RODLI, Kelsey           SO Dallas                       21    20:06.0 
  26 BABCOCK, Carrie         SR Springfield                  22    20:27.9 
  27 ROSLING, Ella           SO Crescent Valley              23    20:30.2 
  28 KNOX, Ainslie           SR Summit                       24    20:33.8 
  29 PYGMAN, Hannah          SO Crater                       25    20:40.8 
  30 BARSALOU, Haddie        FR Crater                       26    20:41.4 
  31 KNOLL, Kersie           SO Summit                       27    20:45.2 
  32 KOERNIG, Mia            JR Caldera                      28    20:50.6 
  33 ALLEN, Leighton         FR Summit                       29    20:53.9 
  34 ANSPACH, Eden           SO Redmond                      30    20:57.2 
  35 NASH, Tennyson          JR Dallas                       31    20:58.3 
  36 DAVENPORT, Claire       SO Crater                       32    21:02.8 
  37 IRVING, Jazmine         JR Dallas                       33    21:04.3 
  38 GORDON, Sophia          SR Wilsonville                  34    21:08.4 
  39 FLOWERDAY, Grace        JR Putnam                             21:10.3 
  40 HEINLY, Alison          JR Caldera                      35    21:19.9 
  41 MIDDLETON, Hannah       SR Corvallis                    36    21:23.6 
  42 RIEL, Melly             JR La Salle Prep                37    21:28.7 
  43 MCDANIEL, Ah Pymm       JR Dallas                       38    21:34.1 
  44 NICKEL, Jaiden          SO Redmond                      39    21:39.2 
  45 BEASLEY, Ava            SR Crescent Valley              40    21:42.8 
  46 STORER, Hazel           FR Corvallis                    41    21:45.2 
  47 ORTEGA, Lauren          SR Silverton                    42    21:47.8 
  48 JOHNS, Ryah             FR Redmond                      43    21:50.1 
  49 COLQUHOUN, Ellie        JR Caldera                      44    21:53.1 
  50 AUXIER, Ellen           FR Springfield                  45    21:54.3 
  51 FULLER, Charlotte       SO Hood River Valley            46    22:02.8 
  52 OLLIFF, Polly           JR Dallas                       47    22:06.9 
  53 BAKER, Lauren           SR La Salle Prep                48    22:07.1 
  54 HANSON, Finn            SR Corvallis                    49    22:17.6 
  55 SPERRY, Eleanor         SR Springfield                  50    22:17.8 
  56 GROSHONG, Peyton        SO North Eugene                 51    22:22.0 
  57 KINTZ, Rachael          JR Silverton                    52    22:32.6 
  58 KERN, Kylee             SR Silverton                    53    22:38.0 
  59 EASTERLY, Kiera         SR Wilsonville                  54    22:40.4 
  60 YATSUSHIRO, Kari        JR La Salle Prep                55    22:40.5 
  61 GREEN, Olea             SR Dallas                       56    22:42.1 
  62 MINOT, Sophie           SR Crescent Valley              57    22:46.3 
  63 SEEDER, Sophia          SO Silverton                    58    22:50.3 
  64 BRADBURY, Aspen         FR Caldera                      59    22:51.0 
  65 BAUMANN, Sadie          SO Hood River Valley            60    22:51.1 
  66 BOUWMA-GEARHART, Sol    SO Corvallis                    61    22:54.6 
  67 GODKIN, Katie           JR Hood River Valley            62    22:57.6 
  68 GREEN, Amber            FR Dallas                       63    22:59.2 
  69 DYER, Sophia            JR Wilsonville                  64    22:59.3 
  70 CHACON, Eliana          JR North Eugene                 65    23:05.2 
  71 MILLIKIN-SPRAY, Olivia  JR Hood River Valley            66    23:05.2 
  72 BIESACK, Sylvie         JR Corvallis                    67    23:05.5 
  73 RUST, Anne              SR La Salle Prep                68    23:18.2 
  74 BURK, Dominique         SO Redmond                      69    23:18.3 
  75 TRAEGER, Ellie          SR Silverton                    70    23:19.3 
  76 ULLAND, Isabel          FR Hood River Valley            71    23:22.2 
  77 HORNER, Melia           SR Silverton                    72    23:27.2 
  78 CHILDERS, Kennedy       SO Crescent Valley              73    23:29.7 
  79 DELANCE, Gemma          FR Redmond                      74    23:31.6 
  80 SHEA, Meredith          SR La Salle Prep                75    23:41.0 
  81 FULLER, Delsey          JR Caldera                      76    23:43.0 
  82 MOHR, Charlee           FR Silverton                    77    24:03.7 
  83 SOMMERVILLE, Audrey     JR Springfield                  78    24:12.2 
  84 HIRSCHBACH, Liz         JR Springfield                  79    24:26.9 
  85 HALSETH, Rowan          JR Hood River Valley            80    24:31.1 
  86 BROGREN, Maylin         FR Wilsonville                  81    24:41.7 
  87 CHRISTIANSON, Alita     FR North Eugene                 82    24:50.5 
  88 DOTTS, MaeAni           SR North Eugene                 83    25:01.7 
  89 ORIS, Isabella          SO Redmond                      84    25:05.6 
  90 FOSHAY, Cambria         SR Springfield                  85    25:20.4 
  91 MANSON, Ella            FR La Salle Prep                86    25:35.8 
  92 ILL, Cecily             FR Wilsonville                  87    26:18.4 
  93 EWERT, Jade             JR Redmond                      88    26:36.1 
  94 KIMBALL, Annika         JR Springfield                  89    27:08.3 

2023 OSAA / OnPoint Community Credit Union Cross Country State Championships Presented by Nike

4A Boys Results

Athletic Timing                                          DirectAthletics MeetPro
                     OSAA / OnPoint Community Credit Union                      
 2023 CROSS COUNTRY STATE CHAMPIONSHIPS, Lane Community College, OR - 11/4/2023 

4A Boys 5K
========================================================================================
Rank Team                      Score    Total        1    2    3    4    5    6    7    
========================================================================================
   1 Newport                   49       1:25:41      2    4    5    15   23   28   78   
   2 Crook County              87       1:27:55      6    10   18   22   31   35   38   
   3 The Dalles                136      1:29:45      9    20   25   37   45   48   62   
   4 Molalla                   146      1:30:31      16   21   27   39   43   57   75   
   5 Philomath                 167      1:31:21      12   17   33   52   53   55   56   
   6 Marist                    179      1:31:25      8    26   42   44   59   71   82   
   7 Cottage Grove             192      1:30:51      1    29   50   51   61   64   76   
   8 Phoenix                   193      1:31:58      3    30   32   58   70   79   85   
   9 Tillamook                 211      1:33:10      19   24   34   66   68   69   91   
  10 Baker                     225      1:33:24      7    40   46   65   67   74   77   
  11 Hidden Valley             230      1:33:42      14   36   47   60   73   80   81   
  12 Pendleton                 266      1:35:58      13   49   54   63   87   89   90   
  13 Scappoose                 291      1:37:36      11   41   72   83   84   86   88   

===========================================================================
  Pl Athlete                 Yr Team                      Score       Time 
===========================================================================
   1 BENGTSON, Carter        JR Cottage Grove                 1    15:49.6 
   2 COLLSON, Finn           JR Newport                       2    16:30.6 
   3 FEELEY, Kael            SR Phoenix                       3    16:47.6 
   4 LARSEN, Noah            JR Newport                       4    16:49.0 
   5 BROWN, Connor           JR Newport                       5    16:49.4 
   6 IVERSEN, Samuel         SR Henley                             17:01.8 
   7 HUMPHREYS, Gavin        SR Crook County                  6    17:01.9 
   8 BROWN, Daniel           JR Baker                         7    17:03.7 
   9 THOMPSON, Conor         JR Marist                        8    17:06.9 
  10 LONG, Tyson             SO The Dalles                    9    17:08.0 
  11 RADABAUGH, Adam         JR Crook County                 10    17:16.5 
  12 OGAWA, Taiki            SR Scappoose                    11    17:17.8 
  13 HARMON, Carter          SR Klamath Union                      17:26.7 
  14 HERNANDEZ, Lukas        SO Philomath                    12    17:28.0 
  15 REYNOLDS, Jack          SO Pendleton                    13    17:28.4 
  16 MOLINE, Peter           SO Hidden Valley                14    17:35.8 
  17 VOTAW, Calvary          SR Newport                      15    17:37.0 
  18 STROHMEYER, Colten      SR Molalla                      16    17:42.1 
  19 PAUSCH, Leo             SO Philomath                    17    17:42.8 
  20 TEASDALE, Kiernan       SR Crook County                 18    17:43.2 
  21 GOMEZ, Juan             SR Tillamook                    19    17:45.2 
  22 ERICKSON, Aiden         SO The Dalles                   20    17:46.3 
  23 ZUSCHLAG, Ben           JR St Helens                          17:47.3 
  24 HAYES, John             JR Molalla                      21    17:49.2 
  25 OELKERS, Eli            JR Crook County                 22    17:50.3 
  26 CHANDLER, Avery         FR Newport                      23    17:55.0 
  27 VELAZQUEZ, Diego        FR Tillamook                    24    17:55.3 
  28 CALDWELL, Caleb         JR The Dalles                   25    17:56.1 
  29 SAGE, Corbin            FR Marist                       26    17:56.6 
  30 WOOD, Nick              FR Molalla                      27    17:56.6 
  31 FARIAS, Ivan            JR Newport                      28    17:58.0 
  32 CULBERT, David          SO Cottage Grove                29    17:58.6 
  33 DOBBINS, Ethan          SO Phoenix                      30    18:01.7 
  34 JONAS, Jace             SO Crook County                 31    18:03.1 
  35 CONTRERAS, Orlando      SR Phoenix                      32    18:08.8 
  36 KING, Simon             SR Philomath                    33    18:09.6 
  37 STOVALL, Jaxson         SO Marshfield                         18:11.9 
  38 SIMONIS, Josef          SO La Grande                          18:12.2 
  39 SHEETS, Ryan            SO Tillamook                    34    18:12.6 
  40 JOHNSON, Drake          SO Gladstone                          18:14.2 
  41 WHITING, Kannon         FR Crook County                 35    18:15.0 
  42 WIEDEL, Rowan           JR Hidden Valley                36    18:15.9 
  43 ZIEGENHAGEN, Egan       JR The Dalles                   37    18:15.9 
  44 DAVIS, Hunter           SO Crook County                 38    18:22.0 
  45 TERRY, Otto             SO Molalla                      39    18:25.3 
  46 BINGHAM, Hunter         SR Baker                        40    18:25.9 
  47 HALLY, Jack             JR Ontario                            18:31.6 
  48 LEADER, Charles         JR Scappoose                    41    18:31.7 
  49 NELSON, Becket          SR Marist                       42    18:32.0 
  50 WOOD, Evan              FR Molalla                      43    18:37.3 
  51 CRANMER, Brock          FR Marist                       44    18:37.8 
  52 CASTILLO QUINTANA, Gabr SR The Dalles                   45    18:38.3 
  53 JENSEN, Nathaniel       SR Baker                        46    18:42.0 
  54 MILLS-PRICE, Joseph     SO Hidden Valley                47    18:44.0 
  55 LUTZ, Josef             JR The Dalles                   48    18:45.1 
  56 ROBINSON, Autry         FR Pendleton                    49    18:49.2 
  57 HUTCHINS, Easton        JR Cottage Grove                50    18:54.0 
  58 GARCIA, Frank           SO Cottage Grove                51    18:54.6 
  59 LEWIS, JJ               JR Philomath                    52    18:59.2 
  60 HERNANDEZ, Jacob        FR Philomath                    53    19:01.2 
  61 BROWN, Khoda            SO Pendleton                    54    19:02.8 
  62 MURCH, Galen            FR Philomath                    55    19:03.5 
  63 STEVENS, Mason          SO Philomath                    56    19:05.1 
  64 MARSHAL, Isaac          FR Molalla                      57    19:05.8 
  65 MERLINA, Adrian         SR Phoenix                      58    19:11.5 
  66 SIMS, Reed              JR Marist                       59    19:11.6 
  67 RASMUSSEN, Ryker        SO Hidden Valley                60    19:13.4 
  68 GIFFORD, Jackson        SO Cottage Grove                61    19:13.6 
  69 PRESTON, Noah           SO The Dalles                   62    19:13.7 
  70 HINZMANN, Matix         JR North Bend                         19:25.3 
  71 BAISLEY, Eric           JR Pendleton                    63    19:30.5 
  72 O'HARA, Lucas           SO Cottage Grove                64    19:31.1 
  73 JOSEPH, Jack            SO Baker                        65    19:33.2 
  74 LOPES, Andrew           FR Tillamook                    66    19:35.8 
  75 LAMAN, William          SO Astoria                            19:35.9 
  76 CIKANEK, Karsten        SR Baker                        67    19:39.2 
  77 KISER, Damien           FR Tillamook                    68    19:40.7 
  78 GRIFFETH, Cole          FR Tillamook                    69    19:47.3 
  79 POTOCHNICK, Lincoln     SO Phoenix                      70    19:47.8 
  80 MAY, Andrew             FR Marist                       71    19:50.4 
  81 DOMINGUEZ, Kittridge    SR Scappoose                    72    19:51.1 
  82 YATES, Kevin            SO Hidden Valley                73    19:52.5 
  83 HILLS, Caleb            SR Baker                        74    19:52.7 
  84 TERRY, Osten            SR Molalla                      75    20:06.2 
  85 MCCLEAN, Ethan          SO Cottage Grove                76    20:09.8 
  86 LUCAS, Tanner           SR Baker                        77    20:10.8 
  87 SOLTAU, Izaiah          JR Newport                      78    20:25.8 
  88 RAMIREZ-ROJAS, Angel    SR Phoenix                      79    20:28.7 
  89 SELF, Dustin            SR Hidden Valley                80    20:33.2 
  90 SKINNER, Jett           JR Hidden Valley                81    20:39.8 
  91 KLENKE, Karsten         FR Marist                       82    20:47.6 
  92 CHRISTENSEN, Javen      SO Scappoose                    83    20:56.2 
  93 WOLFE, Daniel           SO Scappoose                    84    20:58.9 
  94 SHILTS, Samuel          FR Phoenix                      85    21:02.2 
  95 HEIMBUCK, Maverick      JR Scappoose                    86    21:05.7 
  96 OLIVER, Conner          JR Pendleton                    87    21:06.3 
  97 MINER, Grayson          JR Scappoose                    88    21:21.1 
  98 MORIOKA, Mason          JR Pendleton                    89    21:36.0 
  99 VEGA, Damien            FR Pendleton                    90    21:37.6 
 100 TORRES, Jonathan        JR Tillamook                    91    23:01.7 

2023 OSAA / OnPoint Community Credit Union Cross Country State Championships Presented by Nike

4A Girls Results

Athletic Timing                                          DirectAthletics MeetPro
                     OSAA / OnPoint Community Credit Union                      
 2023 CROSS COUNTRY STATE CHAMPIONSHIPS, Lane Community College, OR - 11/4/2023 

4A Girls 5K
========================================================================================
Rank Team                      Score    Total        1    2    3    4    5    6    7    
========================================================================================
   1 Philomath                 66       1:42:10      8    9    13   14   22   24   29   
   2 La Grande                 71       1:41:09      1    2    3    10   55   63   83   
   3 Junction City             122      1:46:25      5    6    20   38   53   65   80   
   4 The Dalles                141      1:47:10      4    25   27   41   44   52   57   
   5 Crook County              144      1:47:26      7    11   32   43   51   66   72   
   6 Cottage Grove             151      1:48:00      15   19   34   36   47   58   68   
   7 Klamath Union             170      1:49:27      16   26   33   39   56   86   88   
   8 North Bend                194      1:51:14      21   31   42   46   54   62   78   
   9 Stayton                   211      1:51:42      17   28   30   67   69   70   81   
  10 Tillamook                 226      1:53:24      12   40   45   50   79             
  11 Henley                    248      1:54:04      18   37   49   71   73   76   85   
  12 Baker                     252      1:54:22      23   35   59   61   74   75   87   
  13 Scappoose                 331      1:59:55      48   60   64   77   82   84   89   

===========================================================================
  Pl Athlete                 Yr Team                      Score       Time 
===========================================================================
   1 VILLAGOMEZ, Cecilia     JR La Grande                     1    18:57.1 
   2 PERRY, Brooke           SO La Grande                     2    19:14.6 
   3 TUBBS, Emily            SR La Grande                     3    19:29.5 
   4 CASADY, Alaina          JR The Dalles                    4    19:30.4 
   5 FOX, Libby              JR Junction City                 5    19:51.7 
   6 MENKE, Maddie           SO Seaside                            19:52.4 
   7 ESPLIN, Lola            SO Junction City                 6    19:54.2 
   8 SNIDER, Ruby            JR Crook County                  7    19:56.9 
   9 BECKSTEAD, Adele        JR Philomath                     8    19:59.9 
  10 CANDANOZA, Ana          SO Philomath                     9    20:02.9 
  11 CARLSON, Kiah           SR La Grande                    10    20:06.7 
  12 CRASS, Natalia          JR Crook County                 11    20:14.8 
  13 BUSH, Brooke            FR Tillamook                    12    20:18.4 
  14 LATTIN, Melea           JR Philomath                    13    20:19.1 
  15 KING, Lucy              SO Philomath                    14    20:25.0 
  16 FRANCE, Maddison        JR Cottage Grove                15    20:30.9 
  17 COFFMAN, Isabela        SR Klamath Union                16    20:37.6 
  18 PICARD, Emily           JR Madras                             20:40.0 
  19 JENSON, Annalyse        SO Molalla                            20:43.2 
  20 KUENZI, Makaila         SO Cascade                            20:44.9 
  21 BUTENSCHOEN, Haley      JR Stayton                      17    20:46.6 
  22 SCHULTZ, Macie          FR Henley                       18    21:00.1 
  23 CARDWELL, Ella          SO Cottage Grove                19    21:01.5 
  24 DICKSON, Kate           JR Junction City                20    21:09.2 
  25 MASSEY, Ellie           SO North Bend                   21    21:10.7 
  26 CLARK, Joey             SO Hidden Valley                      21:15.3 
  27 MCDANIEL, Hanna         JR Philomath                    22    21:22.2 
  28 KAAEN, Sofia            JR Baker                        23    21:24.1 
  29 SHAH, Lucy              FR Marist                             21:25.6 
  30 PINDELL, Kateri         JR Philomath                    24    21:25.8 
  31 POPE, Abigail           SO The Dalles                   25    21:26.0 
  32 SYRNYK, Aubrey          SR Klamath Union                26    21:27.4 
  33 JAIMES MORA, Ruby       JR The Dalles                   27    21:27.6 
  34 STRAWN, Ruby            FR Stayton                      28    21:29.1 
  35 MORRISON, Hallie        JR Philomath                    29    21:31.5 
  36 BELL, Amalia            FR Stayton                      30    21:32.8 
  37 MEAD, Bryleigh          FR North Bend                   31    21:33.9 
  38 BUECKERT, Chalis        SR Crook County                 32    21:35.3 
  39 HIGGINS, Leona          SO Klamath Union                33    21:37.6 
  40 PALLUCK, Allison        JR Cottage Grove                34    21:46.0 
  41 RASMUSSEN, Gwendolyn    SO Baker                        35    21:48.8 
  42 FERGASON, Hailey        FR Cottage Grove                36    21:50.9 
  43 TUNE, Melissa           JR Pendleton                          21:56.0 
  44 JOLI, Elizabeth         JR Astoria                            22:01.9 
  45 WELCH, Kiera            SO Henley                       37    22:04.3 
  46 AMACHER, Danielle       SR Junction City                38    22:09.8 
  47 SQUIBB, Hazel           SO Klamath Union                39    22:18.8 
  48 RAWE, Peyton            SR Tillamook                    40    22:21.5 
  49 BLACK, Laura            FR The Dalles                   41    22:21.7 
  50 KENNON, Cassie          SR North Bend                   42    22:22.0 
  51 RAMOS, Samantha         JR Crook County                 43    22:23.3 
  52 HODGES, Kestley         FR The Dalles                   44    22:24.3 
  53 HOPKES, Reese           FR Tillamook                    45    22:41.1 
  54 PAGE, Alize             FR North Bend                   46    22:47.9 
  55 KEATING, Bella          JR Cottage Grove                47    22:50.4 
  56 HEIMBUCK, Samantha      SR Scappoose                    48    22:51.9 
  57 LEONARD, Kate           SR St Helens                          22:54.6 
  58 WHITAKER, Kelsey        JR Henley                       49    22:55.4 
  59 HILLSTROM, Shayla       SR Tillamook                    50    23:06.8 
  60 NYSTUL, Elizabeth       FR Crook County                 51    23:15.1 
  61 ELLIOTT, Riley          FR The Dalles                   52    23:16.8 
  62 BUENAU, Eva             SO Junction City                53    23:19.3 
  63 WOLFE, Lauren           FR North Bend                   54    23:19.4 
  64 WILSON, Maya            SR La Grande                    55    23:20.9 
  65 RODRIGUEZ, Eleanor      SO Klamath Union                56    23:25.0 
  66 VERGARA, Nayeli         JR The Dalles                   57    23:25.7 
  67 OWENS, Jordynn          SO Cottage Grove                58    23:26.3 
  68 TIMM, Emma              SR Baker                        59    23:27.5 
  69 BEUTLER, Aimie          JR Scappoose                    60    23:30.4 
  70 SPAUGH, Katie           SR Baker                        61    23:31.6 
  71 WOODRUFF, Abby          SR North Bend                   62    23:34.8 
  72 CALHOUN, Faith          SR La Grande                    63    23:36.6 
  73 MCHUGH, Scarlett        FR Scappoose                    64    23:37.0 
  74 HOLTON, Kylie           SO Junction City                65    23:48.9 
  75 WEAVER, Raelynn         SR Crook County                 66    23:49.2 
  76 SPENCER, Emma           SO Stayton                      67    23:56.2 
  77 KNUTSON, Zoey           SO Cottage Grove                68    23:56.7 
  78 VAZQUEZ-MARTINEZ, Alond JR Stayton                      69    23:57.3 
  79 SCHACHER, Madison       FR Stayton                      70    23:57.9 
  80 MCKAY, Halle            SR Henley                       71    23:58.4 
  81 CARNE, Patagonia (Pati) JR Crook County                 72    23:59.4 
  82 MARCHESSAULT, Natania   JR Henley                       73    24:05.7 
  83 GAGNON, Maddy           SR Baker                        74    24:09.9 
  84 GRESSLEY, Tyler         SR Baker                        75    24:21.5 
  85 BENSON, Randi           JR Henley                       76    24:26.9 
  86 HALBERG, Addison        JR Scappoose                    77    24:48.6 
  87 HALVERSON, Abigail      SR North Bend                   78    24:50.2 
  88 WERNER, Rebekah         SR Tillamook                    79    24:55.3 
  89 STARR, Calley           JR Junction City                80    24:56.5 
  90 DUKE, Adrie             SR Stayton                      81    24:57.5 
  91 STRACHAN, Emma          SO Scappoose                    82    25:06.5 
  92 AZURE, Maleigha         SR La Grande                    83    25:13.2 
  93 KROON, Maddie           SR Scappoose                    84    25:22.3 
  94 TRIPP, Ainsley          JR Henley                       85    25:34.8 
  95 STANFIELD, Lina         SR Klamath Union                86    25:48.7 
  96 RUIZ, Sara              SO Baker                        87    25:54.4 
  97 ECKERT, Paetyn          JR Klamath Union                88    25:55.0 
  98 LEADER, Reese           SO Scappoose                    89    26:53.7 

2023 OSAA / OnPoint Community Credit Union Cross Country State Championships Presented by Nike

3A Boys Results

Athletic Timing                                          DirectAthletics MeetPro
                     OSAA / OnPoint Community Credit Union                      
 2023 CROSS COUNTRY STATE CHAMPIONSHIPS, Lane Community College, OR - 11/4/2023 

3A Boys 5K
========================================================================================
Rank Team                      Score    Total        1    2    3    4    5    6    7    
========================================================================================
   1 Valley Catholic           63       1:26:50      4    10   11   18   20   29   34   
   2 Oregon Episcopal          117      1:28:50      7    9    31   33   37   42   44   
   3 Enterprise                117      1:27:50      1    2    23   45   46   48   52   
   4 Siuslaw                   134      1:29:24      6    19   30   38   41   75        
   5 Sisters                   137      1:30:05      12   17   21   40   47   55   73   
   6 Banks                     171      1:31:14      8    16   39   51   57   66        
   7 Burns                     184      1:32:57      13   22   27   50   72   74   77   
   8 Cascade Christian         187      1:32:11      5    25   28   64   65   70        
   9 Westside Christian        196      1:32:28      14   26   49   53   54   56   60   
  10 Riverside                 223      1:35:29      15   35   36   59   78   80        
  11 Santiam Christian         226      1:33:53      3    32   61   62   68   76   79   
  12 Harrisburg                255      1:35:21      24   43   58   63   67   69   71   

*Tiebreakers                                                                    
Oregon Episcopal    7       9       31      33      37      *42     
Enterprise          1       2       23      45      46      48      
                                                                    


===========================================================================
  Pl Athlete                 Yr Team                      Score       Time 
===========================================================================
   1 STEWART, Trevor         SR Vale                               16:18.9 
   2 LEAVITT, Jett           JR Enterprise                    1    16:19.9 
   3 WARNER, Jayden          SO Warrenton                          16:24.4 
   4 LYMAN, Jonah            SO Enterprise                    2    16:27.8 
   5 ZAMBRANO, Diego         SO Santiam Christian             3    16:34.2 
   6 AMANO, Morgan           SR Valley Catholic               4    16:38.0 
   7 RAGAN, Michael          SO Cascade Christian             5    16:40.1 
   8 LINTON, Brayden         SR Siuslaw                       6    16:54.1 
   9 GANTZOS, Ronan          SO Oregon Episcopal              7    17:02.4 
  10 DIANI, Amin             SO Banks                         8    17:05.8 
  11 KIRBY, Gus              FR Neah-Kah-Nie                       17:06.2 
  12 GILSTER, Leif           FR Oregon Episcopal              9    17:12.1 
  13 DAVIS, Peter            JR Valley Catholic              10    17:21.6 
  14 BECKER, Kyle            SR Valley Catholic              11    17:27.4 
  15 HAMERLY, Thomas         FR Sisters                      12    17:28.0 
  16 MORRIS, Talon           JR Burns                        13    17:28.9 
  17 CONTRERAS, Nathan       JR Westside Christian           14    17:30.7 
  18 HAMMOND, Nathen         SO Riverside                    15    17:33.7 
  19 ABNAL, Alejandro        SO Banks                        16    17:33.9 
  20 MIDDLESTETTER, Colton   JR Sisters                      17    17:37.2 
  21 MITTMAN, Jonah          SO Valley Catholic              18    17:40.3 
  22 JENSEN, Dylan           SR Siuslaw                      19    17:41.4 
  23 WADE, Silas             JR Valley Catholic              20    17:42.3 
  24 ETTA, Louigi            JR Yamhill-Carlton                    17:45.7 
  25 EICHENBUSCH, Noah       JR Glide                              17:47.1 
  26 TISDEL, Spencer         JR Sisters                      21    17:49.1 
  27 JOYCE, Tanner           JR Burns                        22    17:50.5 
  28 PERRY, Xander           JR Enterprise                   23    17:51.0 
  29 HENDERSON, John         SO Harrisburg                   24    17:51.2 
  30 CRISP, Nash             SO Cascade Christian            25    17:51.9 
  31 HAKE, Brennan           SR Amity                              17:52.6 
  32 GREENE, Mihiretu        JR Westside Christian           26    17:58.1 
  33 CARMAN, Jude            JR Elmira                             17:58.2 
  34 BANKS, Tim              SR Burns                        27    18:00.3 
  35 YOUNG, Isaac            SO Cascade Christian            28    18:03.1 
  36 ROHRER, Emmett          JR Valley Catholic              29    18:03.3 
  37 ROSS, Talan             SR Siuslaw                      30    18:04.4 
  38 NIGHTINGALE, Jackson    JR Taft                               18:04.6 
  39 KING, Tanner            JR Oregon Episcopal             31    18:07.6 
  40 MONTGOMERY, Conway      SO Santiam Christian            32    18:07.9 
  41 MATTHEWS, Alexander     SR Oregon Episcopal             33    18:08.7 
  42 SCHAAL, Elijah          SO Valley Catholic              34    18:10.6 
  43 BROWNE, Wyatt           SR Riverside                    35    18:12.2 
  44 BEATY, Ethan            SO Riverside                    36    18:13.8 
  45 COMPTON, Christian      SR Oregon Episcopal             37    18:18.6 
  46 JENSEN, Kale            SO Siuslaw                      38    18:20.8 
  47 EVERS, Hudson           JR Banks                        39    18:21.0 
  48 BERG, John              JR Sisters                      40    18:21.0 
  49 LINTON, Camden          SO Siuslaw                      41    18:22.4 
  50 TIEU, Andrew            SR Oregon Episcopal             42    18:25.8 
  51 CHEEK, Luke             JR Harrisburg                   43    18:34.7 
  52 JAMIESON, R.E.          JR Oregon Episcopal             44    18:35.5 
  53 SCHEIFELBEIN, Jenning   SO Enterprise                   45    18:35.5 
  54 KEFFER, Colton          SO Enterprise                   46    18:35.6 
  55 MCDONNELL, Will         FR Sisters                      47    18:48.8 
  56 GOODRICH, Lucas         JR Enterprise                   48    18:54.0 
  57 VERMILLION, Daniel      SR Westside Christian           49    18:54.6 
  58 VOLLE, Carsen           JR Burns                        50    18:56.5 
  59 BARTLETT, Gabe          JR Banks                        51    18:56.5 
  60 BEACHY, Isaac           SO Enterprise                   52    18:59.6 
  61 LE, Drew                SR Westside Christian           53    19:00.3 
  62 LIND, Ian               FR Westside Christian           54    19:04.2 
  63 ROBERTS, George         JR Sisters                      55    19:04.5 
  64 CORRIGAN, Miles         SR Westside Christian           56    19:13.9 
  65 MARKHAM, David          JR Banks                        57    19:16.4 
  66 SEEHAFER, Travis        JR Harrisburg                   58    19:17.7 
  67 PULLEN, Eric            FR Riverside                    59    19:20.4 
  68 IM, Tyler               SO Westside Christian           60    19:23.7 
  69 FREY, Izaak             SR Santiam Christian            61    19:24.2 
  70 ROBINSON, Benjamin      JR Santiam Christian            62    19:31.0 
  71 HOYT, Justin            JR Harrisburg                   63    19:31.2 
  72 ACORD, Micah            FR Cascade Christian            64    19:41.5 
  73 LANDERS, Tayen          JR Cascade Christian            65    19:54.2 
  74 HARRIS, Robby           JR Banks                        66    19:55.2 
  75 CRABB, Terren           JR Harrisburg                   67    20:06.2 
  76 DONNE, Tyler            FR Santiam Christian            68    20:15.2 
  77 NOLL, Abe               SR Harrisburg                   69    20:24.8 
  78 GRIER, Andrew           FR Cascade Christian            70    20:29.2 
  79 SMITH, Ryan             SR Harrisburg                   71    20:38.9 
  80 KAINO, Owen             FR Burns                        72    20:40.2 
  81 WOMACK, Broderick       FR Sisters                      73    20:54.1 
  82 O'CONNOR, Braeden       SO Burns                        74    20:54.7 
  83 JONES, Ilijah           SO Siuslaw                      75    21:27.6 
  84 SANTORA, Caleb          SR Santiam Christian            76    21:27.9 
  85 GUTHRIE, Noah           SR Burns                        77    21:48.9 
  86 HARRIS, Michael         JR Riverside                    78    22:08.4 
  87 BRAND, Mark             FR Santiam Christian            79    22:25.3 
  88 WEISS, Jack             FR Riverside                    80    23:12.9 

2023 OSAA / OnPoint Community Credit Union Cross Country State Championships Presented by Nike

3A/2A/1A Girls Results

Athletic Timing                                          DirectAthletics MeetPro
                     OSAA / OnPoint Community Credit Union                      
 2023 CROSS COUNTRY STATE CHAMPIONSHIPS, Lane Community College, OR - 11/4/2023 

3A/2A/1A Girls 5K
========================================================================================
Rank Team                      Score    Total        1    2    3    4    5    6    7    
========================================================================================
   1 Oregon Episcopal          66       1:42:29      4    8    11   17   26   32   83   
   2 Siuslaw                   95       1:44:26      12   13   16   25   29   39   56   
   3 Heppner                   125      1:44:54      3    15   20   40   47   67        
   4 Enterprise                128      1:45:31      7    9    33   37   42   43   58   
   5 Bandon                    144      1:46:41      6    21   22   45   50   94        
   6 Union/Cove                146      1:46:50      18   23   30   31   44   57   69   
   7 Sisters                   156      1:47:43      10   14   19   49   64   66   79   
   8 Valley Catholic           168      1:46:17      1    5    48   54   60   75   78   
   9 Banks                     190      1:48:19      2    34   35   51   68   70        
  10 Lakeview                  233      1:52:04      24   38   41   46   84   89   90   
  11 Burns                     269      1:53:17      36   53   55   62   63   92   93   
  12 Central Linn              295      1:57:46      27   28   76   77   87   88   91   
  13 Kennedy                   308      1:56:00      52   59   61   65   71   86        
  14 Santiam Christian         380      2:03:03      72   73   74   80   81   82   85   

===========================================================================
  Pl Athlete                 Yr Team                      Score       Time 
===========================================================================
   1 SIMMONS, Jaya           JR Valley Catholic               1    18:20.9 
   2 LALONDE, Daisy          JR East Linn Christian                19:03.6 
   3 SCHOOLMEESTER, Sophie   SO Banks                         2    19:11.8 
   4 NICHOLS, Lily           SO Heppner                       3    19:32.5 
   5 MATTHEWS, Morgan        SR Oregon Episcopal              4    19:34.3 
   6 ELLIS, Kalkidan         SO Western Christian                  20:02.0 
   7 SIMMONS, Sierra         JR Valley Catholic               5    20:03.4 
   8 PETREY, Marley          SO Bandon                        6    20:15.6 
   9 HARGUESS, Owyhee        SO Enterprise                    7    20:16.6 
  10 SMITH, Libby            JR La Pine                            20:21.3 
  11 PETERS, Evelyn          SO Oregon Episcopal              8    20:24.8 
  12 HURLEY, Abigail         SO Enterprise                    9    20:24.9 
  13 DUEY, Brooke            SO Sisters                      10    20:31.3 
  14 VASANTH, Kate           FR Oregon Episcopal             11    20:33.2 
  15 HUGHES, Alison          SO Siuslaw                      12    20:33.7 
  16 SAUNDERS, Addie         SO Vale                               20:34.3 
  17 HOLBROOK, Corduroy      SR Siuslaw                      13    20:36.8 
  18 RYAN, Josie             FR Sisters                      14    20:41.6 
  19 WORDEN, Arianna         SR Heppner                      15    20:45.3 
  20 LAMARRE, Louisa         SR Cascades Academy of                20:46.6 
  21 RIGG, Micah             SO Nestucca                           20:46.9 
  22 WELLS, Maya             JR Siuslaw                      16    20:47.6 
  23 GIBBS, Ruby             SR Oregon Episcopal             17    20:49.4 
  24 WEISHAAR, Taylor        SO Union/Cove                   18    20:51.5 
  25 BARTLETT, Ella          SR Sisters                      19    20:51.7 
  26 PERSONS, Clara          SO Regis                              20:54.5 
  27 ARCHER, Riley           SO Heppner                      20    20:56.1 
  28 MILLER, Analise         SR Bandon                       21    21:00.2 
  29 MOORE, Giada            FR Bandon                       22    21:02.8 
  30 PATTON, Josie           JR Union/Cove                   23    21:03.8 
  31 GOERES, Elizabeth       JR Lakeview                     24    21:06.4 
  32 HOLBROOK, Adylin        SO Siuslaw                      25    21:06.8 
  33 TITTEL, Lauren          JR Oregon Episcopal             26    21:06.8 
  34 NEAL, Jayne             SO Central Linn                 27    21:11.6 
  35 GRIFFITH, Katja         SR Central Linn                 28    21:13.3 
  36 MCNEILL, Addison        JR Siuslaw                      29    21:21.1 
  37 MILLER, Millie          FR Union/Cove                   30    21:26.6 
  38 SAVAGE, Gia             FR Union/Cove                   31    21:28.0 
  39 YOUNG, Sadie            SO Oregon Episcopal             32    21:28.2 
  40 MCDONALD, Opal          SO Enterprise                   33    21:28.4 
  41 KING, McKenna           JR Banks                        34    21:29.3 
  42 WILSON, Ireland         SR Banks                        35    21:30.7 
  43 ROBBINS, Addie          SO Burns                        36    21:33.4 
  44 BROWN, Kyra             FR Enterprise                   37    21:34.2 
  45 HALBLEIB, Emma          FR Lakeview                     38    21:35.4 
  46 JONES, Abigail          SO Siuslaw                      39    21:35.5 
  47 MCDANIEL, Hailey        FR Heppner                      40    21:37.0 
  48 MAXWELL, Kara           FR Lakeview                     41    21:41.3 
  49 SARNOSKI, Callie        JR Oakland                            21:45.6 
  50 HELLINGER, Mary         SO Enterprise                   42    21:46.5 
  51 BOYD, Zion              SO Enterprise                   43    21:50.6 
  52 BLACKBURN, Jayda        SR Union/Cove                   44    21:59.3 
  53 IVERSON, Lilly          SO Bandon                       45    22:00.2 
  54 CARTER, Abi             SR Lakeview                     46    22:01.8 
  55 HENDRICKS, Brooklyn     FR Heppner                      47    22:02.4 
  56 NERENBERG, Kelly        SR Valley Catholic              48    22:10.6 
  57 MCMAHON, Kolby          FR Sisters                      49    22:16.5 
  58 REYES-CORNEJO, Jayde    JR Taft                               22:18.1 
  59 DIMITRUK, Safaa         SO Bandon                       50    22:21.6 
  60 JANECEK, Jade           SO Banks                        51    22:22.3 
  61 CHAVEZ CORTES, Yulissa  JR Kennedy                      52    22:22.7 
  62 GLASCOCK, Josie         FR Burns                        53    22:28.2 
  63 QUINTOS, Sophia         JR Valley Catholic              54    22:29.2 
  64 WHITE, Sydney           SO Burns                        55    22:33.8 
  65 LACOUTURE, Jane         SR Siuslaw                      56    22:38.6 
  66 SHIELDS-MARRS, Angel    SO Union/Cove                   57    22:41.3 
  67 WEER, Camdyn            SO Enterprise                   58    22:51.5 
  68 HACHENBERG, Briar       SR Kennedy                      59    22:51.8 
  69 DUARTE DEFAGO, Helen    JR Valley Catholic              60    23:12.2 
  70 BRENDEN, Nora           SR Kennedy                      61    23:19.0 
  71 VOLLE, Camryn           JR Burns                        62    23:19.9 
  72 BANKS, Aleyna           SR Burns                        63    23:21.2 
  73 ROTH, Mae               JR Sisters                      64    23:21.8 
  74 CARDENAS, Stephanie     JR Kennedy                      65    23:24.5 
  75 BENNETTE, Naomi         SO Sisters                      66    23:27.5 
  76 KOLLMAN, Irelynn        SR Heppner                      67    23:30.4 
  77 WILSON, Adelaide        SO Banks                        68    23:44.2 
  78 BLACKBURN, Camilla      SO Union/Cove                   69    23:47.0 
  79 JANECEK, Jocelyn        SR Banks                        70    24:00.8 
  80 GARCIA, Paityn          JR Kennedy                      71    24:01.8 
  81 JANSSEN, Zoey           FR Santiam Christian            72    24:08.3 
  82 GUEST, Ella             FR Santiam Christian            73    24:08.5 
  83 AMADOR, Arianna         JR Santiam Christian            74    24:13.8 
  84 PHUVASATE, Alina        JR Valley Catholic              75    24:23.7 
  85 WOLFF, Addie            SO Central Linn                 76    24:29.7 
  86 GREENO, Alyssa          JR Central Linn                 77    24:30.8 
  87 WIEBE, Isabelle         SO Valley Catholic              78    24:32.8 
  88 MARTIN, Kiara           JR Sisters                      79    24:56.1 
  89 COLLINS, Sadie          JR Santiam Christian            80    25:09.9 
  90 RHOADES, Ashlynn        SO Santiam Christian            81    25:21.9 
  91 BRAND, Nicole           SO Santiam Christian            82    25:32.2 
  92 MINAGAWA, Maho          SR Oregon Episcopal             83    25:34.0 
  93 GOERES, Catherine       FR Lakeview                     84    25:38.4 
  94 WAGNER, Rebekah         JR Santiam Christian            85    26:05.2 
  95 WILLIAMS, Alyse         SR Kennedy                      86    26:06.8 
  96 CURTIS, Izzy            SO Central Linn                 87    26:19.7 
  97 WAHL, Georgia           SO Central Linn                 88    26:24.9 
  98 ROSECRANS, Avery        FR Lakeview                     89    26:32.2 
  99 LALLY, Saya             FR Lakeview                     90    27:05.2 
 100 HOWARD, Lulu            JR Central Linn                 91    27:32.2 
 101 BURNS, Keaira           SR Burns                        92    27:48.6 
 102 WHITE, Shailey          SR Burns                        93    29:20.9 
 103 SULLIVAN, Gracie        FR Bandon                       94    30:00.5 

2023 OSAA / OnPoint Community Credit Union Cross Country State Championships Presented by Nike

2A/1A Boys Results

Athletic Timing                                          DirectAthletics MeetPro
                     OSAA / OnPoint Community Credit Union                      
 2023 CROSS COUNTRY STATE CHAMPIONSHIPS, Lane Community College, OR - 11/4/2023 

2A/1A Boys 5K
========================================================================================
Rank Team                      Score    Total        1    2    3    4    5    6    7    
========================================================================================
   1 Union/Cove                44       1:27:24      2    6    8    10   18   19   22   
   2 Knappa                    47       1:28:17      3    4    11   12   17   33   48   
   3 Southwest Christian       120      1:33:32      9    14   26   31   40   41   42   
   4 Monroe                    121      1:33:38      15   24   25   28   29   38   39   
   5 Stanfield-Echo            158      1:35:46      5    21   35   44   53   62   65   
   6 Heppner                   159      1:35:51      1    23   30   50   55   59        
   7 Bandon                    175      1:38:34      13   16   36   49   61   63        
   8 Western Christian         182      1:37:24      20   34   37   45   46   58   60   
   9 Imbler                    184      1:38:07      7    27   47   51   52   57   64   
  10 Reedsport                 251      1:48:29      32   43   54   56   66   67        

===========================================================================
  Pl Athlete                 Yr Team                      Score       Time 
===========================================================================
   1 GREENWOOD, Grady        SR Heppner                       1    16:12.9 
   2 WILLIAMS, Eli           SR Union/Cove                    2    16:22.6 
   3 JACOBSON, Wyatt         SO Knappa                        3    16:52.3 
   4 PETERSON, Joshua        JR Knappa                        4    17:00.0 
   5 GALINDO, Pablo          JR Stanfield-Echo                5    17:03.9 
   6 HEIER, Curtiss          JR Illinois Valley                    17:09.8 
   7 O'REILLY, Nathanael     JR Union/Cove                    6    17:20.4 
   8 TUBBS, Gideon           SR Pine Eagle                         17:28.2 
   9 GORDON, Adam            JR Imbler                        7    17:29.9 
  10 MALLORY, William        SO Union/Cove                    8    17:30.3 
  11 CARPENTER, Jacob        FR Southwest Christian           9    17:49.1 
  12 RITTER, Mason           SO Union/Cove                   10    17:51.8 
  13 BECK, Viggo             SR Triangle Lake                      17:52.7 
  14 CULLETT, Levi           JR Glendale                           17:54.0 
  15 ROE, Corbin             SR Knappa                       11    18:00.8 
  16 PEITSCH, Oskar          SO Knappa                       12    18:07.5 
  17 BROWN, Noah             FR Bandon                       13    18:08.1 
  18 WACHSMUTH, Jaylynn      FR Southwest Christian          14    18:09.4 
  19 HIGDON, Jonah           SO Nestucca                           18:11.4 
  20 MCLAUGHLIN, Stuart      FR Regis                              18:12.5 
  21 KOROUSH, Aiden          FR Monroe                       15    18:12.9 
  22 SENN, Tyler             SO Bandon                       16    18:13.6 
  23 OLDMAN, Ernest          JR Chemawa                            18:14.7 
  24 BROWN, Soren            JR Knappa                       17    18:15.7 
  25 GARLITZ, Ian            FR Union/Cove                   18    18:18.0 
  26 MCDONALD, David         JR Union/Cove                   19    18:26.9 
  27 HUMPHREY, Wyatt         SR North Douglas                      18:28.2 
  28 SHINN, Malachi          FR Western Christian            20    18:28.4 
  29 KINTZ, Johnathan        SR Kennedy                            18:29.7 
  30 BRUST, Jay              SR Cascades Academy of                18:30.0 
  31 SPERR, Jack             JR Stanfield-Echo               21    18:30.2 
  32 PEDRO, Gavin            FR Union/Cove                   22    18:36.4 
  33 GREENWOOD, Carson       JR Heppner                      23    18:38.3 
  34 DILWORTH, Eli           SO Monroe                       24    18:39.3 
  35 STRAND, Asher           SO Monroe                       25    18:44.9 
  36 SMITH, Micah            FR Southwest Christian          26    18:45.3 
  37 NICHOLSON, Eli          FR Myrtle Point                       18:55.1 
  38 LUCAS, Ayden            FR Imbler                       27    18:57.8 
  39 JOHNSON, Taylor         SO Monroe                       28    18:58.5 
  40 DILWORTH, Tanner        JR Monroe                       29    19:02.0 
  41 WILSON, Jake            FR Heppner                      30    19:04.7 
  42 ARZIE, Owen             SR Southwest Christian          31    19:04.8 
  43 WILSON, Clayton         JR Reedsport                    32    19:19.3 
  44 ALOMARI, Zak            SR Knappa                       33    19:19.6 
  45 MARTINEZ, Ian           JR Western Christian            34    19:20.4 
  46 MENDEZ, Gabriel         SO Stanfield-Echo               35    19:30.4 
  47 SIMONDS, Peyton         JR Bandon                       36    19:32.3 
  48 CONN, Aidan             SO Western Christian            37    19:36.3 
  49 DAGGETT, Carter         SR Monroe                       38    19:38.8 
  50 RODRIGUEZ, Aldo         SR Monroe                       39    19:42.6 
  51 STOUGHTON, Charlie      FR Southwest Christian          40    19:42.6 
  52 DYCK, Campbell          FR Southwest Christian          41    19:42.6 
  53 HOUSE, Maguire          SO Southwest Christian          42    19:44.8 
  54 DURINGER, Jackson       SO Central Linn                       19:49.0 
  55 LICHTE, Jude            JR Reedsport                    43    19:50.0 
  56 THURMAN, Andrew         SO Stanfield-Echo               44    19:53.1 
  57 DENNEY, Peter           SO Western Christian            45    19:53.7 
  58 KOFOID, Reed            FR Western Christian            46    20:05.1 
  59 JACOBSON, Razvan        JR Imbler                       47    20:14.1 
  60 VANGUNDY, Donnie        JR Knappa                       48    20:15.9 
  61 VINEYARD, Eli           FR Bandon                       49    20:25.0 
  62 LATHROP, Walker         SO Heppner                      50    20:34.8 
  63 CLARK-PIERCE, Eli       SO Imbler                       51    20:40.9 
  64 TARVIN, Clinton         SR Imbler                       52    20:44.0 
  65 BAILEY, Landon          JR Stanfield-Echo               53    20:48.4 
  66 DILLAHAY, Kyle          FR Reedsport                    54    21:12.5 
  67 JENSEN, Quaid           FR Heppner                      55    21:20.2 
  68 SMITH, Joe              SO Reedsport                    56    21:34.7 
  69 ALAM, Kolt              FR Imbler                       57    21:37.2 
  70 BRADLEY, Troy           FR Western Christian            58    21:47.0 
  71 WILSON, Max             SO Heppner                      59    21:49.7 
  72 COVERT, Micky           JR Western Christian            60    22:00.7 
  73 MILLER, Sawyer          SO Bandon                       61    22:14.2 
  74 MENDEZ, Daniel          SO Stanfield-Echo               62    22:15.3 
  75 WALES, Max              FR Bandon                       63    22:31.0 
  76 SHEAHAN, Kaed           FR Imbler                       64    22:38.0 
  77 TONFA, Festus           SR Stanfield-Echo               65    23:38.4 
  78 LICHTE, Vegas           FR Reedsport                    66    26:31.6 
  79 LAWSON, Justus          FR Reedsport                    67    40:00.7