Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
U.S. Marines Ad
The OSAA office is currently closed. An electrical fire on 4/23 caused significant damage to the OSAA office; thankfully there were no injuries. Staff are working remotely,
and the best way to reach staff is via email. We anticipate delays on orders through the OSAA Corner Store (rules books, BIA supplies) and officials packets will also be delayed.
Season 4 Schedules by Sport
Basketball:Girls | Boys Swimming: Girls | Boys | Wrestling
Season 4 Plan Books
Basketball | Swimming | Wrestling
Open Dates
Open Dates Page
ePledgeDrive_WebAd-160x600.jpg Ad

2020-21 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-2 Metro League

7pm
Southridge
@
Beaverton

7pm
Jesuit
@
Westview

7:15pm
Mountainside
@
Aloha

6A-4 Mt. Hood Conference

6:30pm
L
I
V
E
Gresham
@
Centennial

6A-6 Mountain Valley Conference

7pm
Bend
@
Mountain View

Broadcast Coverage

Non-League

7pm
South Eugene
@
Springfield

7pm
Tualatin
@
Sunset

Broadcast Coverage

5A-1 Northwest Oregon Conference

7:15pm
St. Helens
@
Putnam

Broadcast Coverage
7:15pm
Scappoose
@
Wilsonville

Broadcast Coverage
7pm
La Salle Prep
@
Parkrose

5A-4 Intermountain Conference

6:30pm
L
I
V
E
Pendleton
@
The Dalles

7pm
Hood River Valley
@
Redmond

4A-2 Tri-Valley Conference

7pm
North Marion
@
Molalla

7:15pm
Gladstone
@
Madras

Broadcast Coverage
6pm
L
I
V
E
Corbett
@
Estacada

4A-3 Oregon West Conference

7pm
Sisters
@
Cascade

Broadcast Coverage
7pm
Stayton
@
Philomath

Broadcast Coverage
7pm
Newport
@
Sweet Home

Broadcast Coverage

4A-4 Sky Em League

7:15pm
Marist Catholic
@
Cottage Grove

7:15pm
Siuslaw
@
Junction City

Broadcast Coverage
7:15pm
Marshfield
@
Elmira

Broadcast Coverage

4A-5 Skyline Conference

7pm
North Valley
@
Phoenix

Talent Middle School
7:30pm
Klamath Union
@
Hidden Valley

Broadcast Coverage

4A-6 Greater Oregon League

5:30pm (MT)
L
I
V
E
Baker
@
Ontario

Broadcast Coverage

Non-League

5:30pm (MT)
68
57
La Grande
@
Vale

3A-1 Lewis & Clark League

7:30pm
Westside Christian
@
Horizon Christian, Tualatin

Broadcast Coverage
7:30pm
Portland Adventist Acad.
@
Oregon Episcopal

Sparc Facility

3A-2 PacWest Conference

5:30pm
L
I
V
E
Amity
@
Blanchet Catholic

Broadcast Coverage

3A-3 Coastal Range League

7pm
Clatskanie
@
Willamina

Broadcast Coverage
7pm
Rainier
@
Warrenton

Broadcast Coverage

3A-4 Mountain Valley Conference

7:30pm
La Pine
@
Pleasant Hill

Broadcast Coverage

3A-5 Far West League

6pm
L
I
V
E
Cascade Christian
@
St. Mary's, Medford

Broadcast Coverage
5:30pm
L
I
V
E
Sutherlin
@
Brookings-Harbor

Broadcast Coverage
6pm
C
X
L
South Umpqua
@
Douglas

Broadcast Coverage

3A-6 Eastern Oregon League

7:30pm
C
X
L
Riverside
@
Irrigon

Non-League

5:30pm
L
I
V
E
Harrisburg
@
Western Christian

2A-1 Northwest League

4:30pm
76
46
Knappa
@
Nestucca

2A-3 Central Valley Conference

7:30pm
Oakland
@
Central Linn

Broadcast Coverage
7:30pm
Regis
@
Oakridge

6pm
L
I
V
E
East Linn Christian Acad.
@
Monroe

Broadcast Coverage
7:30pm
Lowell
@
Jefferson

Broadcast Coverage

2A-5 Southern Cascade League

5:30pm
L
I
V
E
Illinois Valley
@
Rogue River

6pm
L
I
V
E
Lost River
@
Glide

3pm
57
52
Bonanza
@
Lakeview

2A-6 Blue Mountain Conference

6pm
L
I
V
E
Stanfield
@
Grant Union

6:30pm
L
I
V
E
Union
@
Heppner

N
Riverside HS

Non-League

6pm
L
I
V
E
North Clackamas Christian
@
Colton

Broadcast Coverage

TBD
C
X
L
Crane
@
Union

Powder Valley High School
6pm
L
I
V
E
Coquille
@
North Douglas

Pacific High School
4:30pm
L
I
V
E
Bandon [JV]
@
Pacific

1A-1 The Valley 10 League

7:30pm
Grand View Christian Acad.
@
Damascus Christian

6pm
L
I
V
E
Country Christian
@
Southwest Christian

8pm
Open Door Christian Acad.
@
Trinity Academy

N
Broadcast Coverage
played at Southwest Christian

1A-2 Casco League

7pm
Willamette Valley Christian
@
C.S. Lewis Academy / Veritas

Broadcast Coverage
6pm
L
I
V
E
Jewell
@
Falls City

7pm
St. Paul
@
Perrydale

Broadcast Coverage

1A-3 Mountain West League

6pm
L
I
V
E
Alsea
@
Siletz Valley

5:30pm
L
I
V
E
Crow
@
Mapleton

5:30pm
L
I
V
E
Eddyville Charter
@
Triangle Lake

1A-4 Skyline League

6pm
L
I
V
E
Yoncalla
@
Riddle

6pm
L
I
V
E
Days Creek
@
Glendale

6pm
C
X
L
North Douglas
@
Pacific

7:30pm
C
X
L
New Hope Christian
@
Elkton

6pm
L
I
V
E
Camas Valley
@
Umpqua Valley Christian

1A-5 Mountain Valley League

5pm
L
I
V
E
Chiloquin
@
Butte Falls

Non-League

3:30pm
51
67
Crane
@
Powder Valley

7:30pm
Trinity Lutheran
@
Dufur