Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
HTT-PartnershipAdBanners_234x60_2021.jpg Ad
Gametime-Hydration160x600.jpg Ad

2021-22 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

Non-League

6:30pm
56
74
South Eugene
@
Mountain View

6:45pm
32
53
North Bend
@
Roseburg

7:30pm
27
68
McKay
@
Lakeridge

6:30pm
53
82
Centennial
@
West Salem

7pm
53
57
North Medford
@
Beaverton

7:15pm
72
38
South Salem
@
Scappoose

7pm
48
69
Sheldon
@
Churchill

7:15pm
66
52
Glencoe
@
Putnam

7:15pm
58
82
Sandy
@
Canby

7:15pm
75
52
Lincoln
@
Century

7pm
57
56
La Salle Prep
@
Westview

Bill Gabel Invitational

5:30pm
44
77
David Douglas
@
Tigard

Bill Gabel Invitational
Tigard HS
7pm
57
32
Aloha
@
Newberg

Bill Gabel Invitational
N
Tigard High School

Central Oregon Tip Off

6pm
70
46
Bend
@
McMinnville

Central Oregon Tip Off
N
Crook County High School
7:30pm
79
40
Summit
@
Crook County

Central Oregon Tip Off
Crook County High School

Cleveland Round Robin Tournament

6:30pm
33
93
Hanford (WA)
@
Sunset

Cleveland Round Robin Tournament
N
Cleveland
8pm
66
54
Oakland (CA)
@
Cleveland

Cleveland Round Robin Tournament
Cleveland High School

Holiday Inn WIT - Wilsonville Invitational Tournament

7pm
57
71
Pendleton
@
Liberty

Holiday Inn WIT - Wilsonville Invitational Tournament
N
Wilsonville HS

Southridge Tournament

6pm
55
70
Sherwood
@
Ida B. Wells

Southridge Tournament
N
Southridge HS
7:30pm
58
67
Oregon City
@
Southridge

Southridge Tournament
Southridge HS

Non-League

7pm
50
58
Hillsboro
@
Lebanon

7:30pm
45
53
Thurston
@
Corvallis

7:30pm
28
48
St. Helens
@
Valley Catholic

7pm
57
39
Cascade
@
Central

7:30pm
61
59
Woodburn
@
South Albany

OT
6:30pm
64
69
Mountain View (WA)
@
Hood River Valley

Annual Rotary Tip-off Tournament

5:30pm
38
79
Hoopa (CA)
@
Eagle Point

Annual Rotary Tip-off Tournament
N
McKinleyville HS

Central Oregon Tip Off

4:30pm
52
56
Dallas
@
Ridgeview

Central Oregon Tip Off
N
Crook County High School

Holiday Inn WIT - Wilsonville Invitational Tournament

4pm
56
42
Marshfield
@
Springfield

Holiday Inn WIT - Wilsonville Invitational Tournament
N
Wilsonville HS
8:30pm
33
67
North Eugene
@
Wilsonville

Holiday Inn WIT - Wilsonville Invitational Tournament
Wilsonville HS - Main Gym
5:30pm
50
66
Redmond
@
Crescent Valley

Holiday Inn WIT - Wilsonville Invitational Tournament
N
Wilsonville High School

Yreka Tournament

7pm
49
37
Crater
@
Del Norte (CA)

Yreka Tournament
N
Yreka HS

Non-League

7pm
60
43
Siuslaw
@
Newport

7pm
72
53
Molalla
@
Yamhill-Carlton

7pm
65
51
Marist Catholic
@
North Marion

7:15pm
47
51
Pleasant Hill
@
Elmira

7:30pm
34
53
Stayton
@
Seaside

7:30pm
69
21
Banks
@
Ontario

Baker City High School
7:30pm
C
X
L
McLoughlin
@
College Place (WA)

Bill Spelgatti Invitational

4:30pm
45
44
Oakland
@
Hidden Valley

Bill Spelgatti Invitational
N
Sutherlin HS

Elgin Lions Tourney

5pm
65
15
La Grande [JV]
@
Elgin

Elgin Lions Tourney
Elgin High School
Noon
50
42
Baker [JV]
@
Grant Union

Elgin Lions Tourney
N
Elgin High School

Harlan Carter Invitational

5:30pm
55
53
Mazama
@
Shasta (CA)

Harlan Carter Invitational
Shasta High School

Knappa Tip-off

5pm
59
45
Astoria
@
Toledo

Knappa Tip-off
N
Knappa High School

Pirate Shootout

8:30pm
65
61
Douglas
@
Phoenix

Pirate Shootout
PHS Main Gym
4pm
50
47
Klamath Union
@
St. Mary's, Medford

Pirate Shootout
N
Phoenix High School

Yreka Tournament

4pm
58
45
Henley
@
Brookings-Harbor

Yreka Tournament
N
Yreka HS

Non-League

7:30pm
40
49
Harrisburg
@
Catlin Gabel

7:30pm
49
50
Nixyaawii
@
Riverside

7:30pm
59
54
Umatilla
@
Heppner

7:30pm
35
46
Blanchet Catholic
@
Riverdale

5:30pm
46
70
Gervais
@
Willamina

7:30pm
49
63
Taft
@
Scio

7pm (MT)
40
49
Vale
@
New Plymouth (ID)

Bill Spelgatti Invitational

7:30pm
62
42
North Douglas
@
Sutherlin

Bill Spelgatti Invitational
Sutherlin High School

Ione Basketball Bonanza

4:30pm
23
46
Spray / Mitchell / Wheeler
@
Irrigon

Ione Basketball Bonanza
N
Ione

La Pine Invite

5:30pm
59
41
Lost River
@
La Pine

La Pine Invite
La Pine
7pm
48
37
Amity
@
Burns

La Pine Invite
N
LaPine

Silver Cross Tournament

4:30pm
32
50
Clatskanie
@
Santiam

Silver Cross Tournament
N
East Linn Christian

Vernonia Tournament

4:30pm
28
41
Warrenton
@
Oregon Episcopal

Vernonia Tournament
N
Vernonia High School

Westside Winter Jam

4:30pm
60
30
Trinity Lutheran
@
Horizon Christian, Tualatin

Westside Winter Jam
Horizon Christian, Tualatin
4:30pm
44
58
Nyssa
@
Crosshill Christian

Westside Winter Jam
N
Westside Christian HS
7:30pm
58
29
Santiam Christian
@
Columbia Christian

Westside Winter Jam
N
Horizon Christian, Tualatin
7:30pm
47
78
Jefferson
@
Westside Christian

Westside Winter Jam
Westside Christian

Non-League

7:30pm
61
31
Sheridan
@
Nestucca

7pm
29
76
Yoncalla
@
Waldport

7pm
37
65
North Lake / Paisley
@
Lakeview

6pm
42
54
Weston-McEwen
@
Central Linn

7:30pm
46
61
Lowell
@
Riddle

7:30pm
45
63
Enterprise
@
Prairie City

7:30pm
32
48
Imbler
@
Stanfield

Crosspoint Classic

4:30pm
43
74
Days Creek
@
Bonanza

Crosspoint Classic
N
Crosspoint High School

Knappa Tip-off

8pm
47
42
Western Christian
@
Knappa

Knappa Tip-off
Knappa High School

Sherman County Invitational

7:30pm
41
47
Pilot Rock
@
Sherman

Sherman County Invitational
Sherman County HS
4:30pm
19
58
Culver
@
Mannahouse Christian Acad.

Sherman County Invitational
N
Sherman County HS

Silver Cross Tournament

7:30pm
38
78
Portland Christian
@
East Linn Christian Acad.

Silver Cross Tournament
East Linn Christian

Tip Off Tournament


TBD
64
84
Gold Beach
@
McKenleyville (CA)

Tip Off Tournament
McKenleyville

Union Lion's Tournament

7:30pm
50
60
Echo
@
Union

Union Lion's Tournament
Union High School

Vernonia Tournament

7:30pm
56
49
Myrtle Point
@
Vernonia

Vernonia Tournament
Vernonia High School

Winter Lake Tournament Coquille

7:30pm
50
53
Glide
@
Coquille

Winter Lake Tournament Coquille
Coquille High School
4:30pm
54
59
Monroe
@
Illinois Valley

Winter Lake Tournament Coquille
N
Coquille High School

Non-League

4:30pm
69
31
Crane
@
Joseph

Prairie City
7:30pm
74
21
South Wasco County
@
Wallowa

7:30pm
22
45
Mapleton
@
Elkton

2:30pm
35
56
Jordan Valley
@
Powder Valley

7pm
53
49
Willamette Valley Christian
@
Eddyville Charter

7pm
51
18
North Clackamas Christian
@
St. Paul

7pm
29
65
New Hope Christian
@
Prospect Charter

7:30pm
40
60
St. Stephen's Acad.
@
Condon

N
Horizon Christian Hood River
7:30pm (MT)
35
21
Wilder High School (ID)
@
Four Rivers

6:30pm
44
28
Lyle / Wishram
@
Bickleton

7pm
25
40
Southwest Christian
@
C.S. Lewis Academy / Veritas

Crosspoint Classic

7:30pm
32
58
Excel Christian (NV)
@
Crosspoint Christian

Crosspoint Classic
Crosspoint High School

Ione Basketball Bonanza

7:30pm
13
65
Damascus Christian
@
Ione / Arlington

Ione Basketball Bonanza
Ione High School

Union Lion's Tournament

4:30pm
43
25
Adrian
@
Cove

Union Lion's Tournament
N
Union High School